Polski Portal Morski
Bezpieczeństwo

Japonia/ Koalicja rządząca planuje zbrojenia, by rozwinąć „zdolność do kontrataku”

Koalicja rządząca w Japonii uzgodniła w piątek, że kraj powinien mieć „zdolność do kontrataku” w związku z rosnącymi zagrożeniami w regionie. Według źródeł agencji Reutera budżet obronny na najbliższe pięć lat wzrośnie do nawet 43 bln jenów (318 mld USD).

Według trzech osób dysponujących wiedzą w tej sprawie Japonia zamierza przez kolejne pięć lat wydać na obronność 40-43 bln jenów (295-318 mld dolarów) – około 1,5 raza więcej niż 27,5 bln jenów przewidzianych w obecnym pięcioletnim budżecie – podał Reuters.

Rządząca Japonią koalicja uzgodniła, że kraj powinien posiadać możliwość uderzania w miejsca na terytorium innych państw, z których potencjalny nieprzyjaciel może dokonywać ataków rakietowych – podała agencja Kyodo, oceniając to jako zapowiedź dużej zmiany w polityce obronnej Tokio.

Według części obserwatorów Japonia sygnalizuje największe zbrojenia od czasu II wojny światowej w reakcji na zagrożenie ze strony Chin, Rosji i Korei Północnej, w tym rosnące ryzyko chińskiej inwazji na Tajwan. Komentator agencji Bloomberga Hal Brands oceniał, że Tokio stara się przygotować na możliwą wojnę.

Japońskie ministerstwo obrony zawnioskowało wcześniej o środki na opracowanie rakiet dalszego zasięgu, które mogłyby być użyte do kontrataku na pozycje wroga. Według japońskich mediów Tokio negocjuje również z Waszyngtonem zakup amerykańskich pocisków manewrujących Tomahawk, w zasięgu których znalazłaby się część Chin i rosyjskiego Dalekiego Wschodu.

Chińska armia przeprowadziła w tym roku bezprecedensowe ćwiczenia wokół Tajwanu, który Pekin uznaje za nieodłączną część ChRL. Chińskie wojsko wystrzeliło między innymi szereg pocisków balistycznych, z których kilka spadło do wody w wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii.

Źródło/PAP/fot.Wikipedia/Yamada Taro Taro Taro

Zobacz podobne

Skurkiewicz: Polska miała rację alarmując w sprawie budowy Nord Stream2

BS

Kolejne transportery PTS-M w naprawie

BS

Prezydent: deklaracja Niemiec i USA o NS2 zmniejsza bezpieczeństwo znacznej części Europy

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie