Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Technologie

Kontrakt na systemy nawigacyjne do Kormoranów II

Spółka OSI Maritime Systems zawarła umowę z PGZ Stocznią Wojenną na dostawę trzech zestawów zintegrowanego mostka nawigacyjnego i nawigacji taktycznej INTS do nowych niszczycieli min Kormoran II – poinformowała w komunikacie prasowym ta kanadyjska firma.

To już kolejna umowa Kanadyjczyków z polską marynarką wojenną. Na początku 2020 r. strony porozumiały się ws. współpracy. W efekcie systemy nawigacyjne OSI zainstalowano na okrętach, w budowie których uczestniczy PGZ SW – pierwszej trójki seryjnych Kormoranów II. Podobne systemy otrzymają trzy następne jednostki. Ponadto OSI dostarczyła, a PGZ Stocznia Wojenna zintegrowała, mostek nawigacyjny na okręcie hydrograficznym ORP „Arctowski”.  

Zgodnie z warunkami kontraktu, OSI będzie kontynuowała działania z poprzedniej umowy i zaprojektuje, wyprodukuje, dostarczy oraz zainstaluje kolejne trzy INTS (Integrated Navigation and Tactical Solution) na okrętach obrony przeciwminowej Marynarki Wojennej RP.

PGZ Stocznia Wojenna działa również jako Polskie Centrum Serwisowe i Przedstawiciel OSI.

Stocznia Wojenna jest częścią PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa). PGZ kupiło stocznię w 2017 r. Stocznia projektuje, buduje, modernizuje oraz konserwuje okręty Marynarki Wojennej, statki handlowe i inne jednostki pływające. PGZ SW specjalizuje się również w komunikacji jawnej i kryptograficznej oraz systemach nawigacyjnych dla sił morskich. 

W czerwcu br. wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę na budowę i dostarczenie Marynarce Wojennej niszczycieli min typu Kormoran II. Stronami umowy są Agencja Uzbrojenia i Konsorcjum, w którego w skład wchodzą Remontowa Shipbuilding, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej oraz PGZ Stocznia Wojenna.

W ramach kontraktu konsorcjum to dostarczy w latach 2026-2027 trzy kolejne niszczyciele min typu Kormoran II. Docelowo wejdą one w skład 12. Wolińskiego Dywizjonu Trałowców z 8. Flotylli Okrętów Wojennych. Na wyposażeniu Marynarki Wojennej znajdują się już dwie jednostki tego typu -ORP „Kormoran i ORP „Albatros”. Trzecia, ORP „Mewa”, przechodzi obecnie próby morskie i wkrótce ma wejść do służby.

Przeznaczeniem jednostek tego typu jest przede wszystkim poszukiwanie i zwalczanie min morskich, przeprowadzania innych jednostek przez zagrożone minami akweny, jak również stawianie min. Głównym obszarem działalności tych jednostek jest Bałtyk oraz Morze Północne, jak również inne akweny, na których wykonywane są operacje morskie sił NATO.

OSI Maritime Systems od ponad 20 lat dostarcza klientom wojskowym zaawansowane zintegrowane rozwiązania nawigacyjne i taktyczne przeznaczone do operacji związanych z bezpieczeństwem marynarki wojennej i morskiej. Firma dostarcza systemy mostkowe dla okrętów wojennych, zintegrowane systemy nawigacji nurkowej dla okrętów podwodnych oraz systemy C2 dla małych statków.

OSI ma obecnie 25 klientów z całego świata, którzy obsługują ponad 700 okrętów wojennych i łodzi podwodnych. 

Fot.: J.Walczak/Forum

Zobacz podobne

Kolejny krok w stronę terminala instalacyjnego

KM

„Ptaszki” nowej ery

BS

Baza paliw PERN w Dębogórzu z rekordowym przeładunkiem paliw – ponad 1 mln ton

MZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie