Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Odbiór pierwszych koreańskich czołgów K2 oraz haubic K9 dla Sił Zbrojnych RP

W niedzielę rano do Gdyni dotarł statek BBC Pearl płynący z Korei Południowej. Na jego pokładzie znajduje się najprawdopodobniej pierwsza partia czołgów typu K2 'Black Panther’ oraz samobieżnych haubice K9A1 'Thunder’.

Statek BBC Pearl ok. godz. 6:00 zacumował na redę Portu Gdynia. W ładowniach jest prawdopodobnie 10 czołgów oraz 24 haubice z pierwszej partii sprzętu wojskowego przekazanej Polsce przez producentów z Korei Południowej. 

Podróż od ostatniego koreańskiego portu do Gdyni zajęła BBC Pearl dokładnie pięć tygodni czyli 35 dni.

BBC Pearl opuścił kotwicowisko przy porcie Okpo w Korei Południowej 17 października 2022 roku. Następnie wszedł trzy razy do koreańskich portów, w których prawdopodobnie przyjął na swój pokład ładunek w celu przewiezienia go do Gdyni. W porcie Masan w Korei był w dniach 17-20 października, w Pyeongtaek w dniach 22-25 października i ponownie w Masan w dniach 26-30 października. Następnie obrał kurs do Europy i na kotwicowisku w Suezie zameldował się 19 listopada 2022 roku. Po kilkunastu godzinach rozpoczął przejście Kanałem Sueskim. Następnie przez Cieśninę Gibraltarską i Cieśniny Duńskie dotarł na Bałtyk. Na kotwicowisko portu w Gdyni wszedł jeszcze przed wschodem słońca 4 grudnia.

Statek ten przeznaczony jest do transportu ładunków wielkogabarytowych zarówno w ładowniach, jak i na pokrywach ładowni. Jego operatorem jest BBC Chartering GmbH & Co KG z siedzibą w miejscowości Leer w Niemczech. Sam statek pływa pod banderą Antigua i Barbuda. Oznaczony jest numerem IMO 9504786. Został przekazany do eksploatacji w 2012 roku. Ma 153,44 m długości całkowitej i 23,2 m szerokości. Rozwija prędkość maksymalną 17 węzłów, a marszową 15,5 węzła. Na lewej burcie wyposażony jest w dwa wielkie żurawie ładunkowe o nośności 400 t każdy, a na prawej burcie jeden mniejszy o nośności 80 ton.

Według wstępnych zapowiedzi MON czołgi te mają trafić do Batalionu Czołgów w Morągu wchodzącego w skład 20.Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Hetmana Polnego Litewskiego Wincentego Gosiewskiego w Bartoszycach, a haubice do 11.Mazurskiego Pułku Artylerii im. gen. Józefa Bema w Węgorzewie.

Kancelaria Prezydenta RP i MON poinformowały, że we wtorek, 6 grudnia 2022 r. po godz. 9:00 w Gdyni, odbędzie się publiczna prezentacja. Poinformowano tylko nastąpi odbiór pierwszych koreańskich czołgów K2 oraz haubic K9 dla Sił Zbrojnych RP nie określono liczby pojazdów..

źródło http://www.defence24.pl / fot. MON

Zobacz podobne

Premier Słowacji: Wstrzymanie Nord Stream 2 pokazałoby siłę Europy

KD

Rząd Meklemburgii-Pomorza Przedniego uwikłany we współpracę z rosyjskim Nord Stream 2

BS

Bożonarodzeniowa Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach wystartowała!

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie