Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

„Rozwój Polski to nie jest cel Niemiec”. Kaczyński o protestach ws. Odry

Wiem, że budzi to protesty Niemiec, ale Odra powinna być spławną, uregulowaną rzeką – powiedział w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla TVP3 Gorzów Wielkopolski. Ocenił, że rozwój gospodarczy Polski, to „łagodnie mówiąc” nie jest cel Niemiec.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w niedzielę w TVP3 Gorzów Wielkopolski pytany był m.in. co dalej z Odrą po obserwowanym od lipca br. pomorze ryb i jaka ta rzeka powinna być. 

– Odra powinna być spławną, uregulowaną rzeką. Wiem, że są protesty ze strony Niemiec. Niemcy stosują dwie miary i to bardzo wyraźnie widać. Chcą mieć tutaj w Polsce tereny po części skansenowe, po części mające różnego rodzaju walory turystyczne, które oni będą wykorzystywali. Rozwój gospodarczy Polski, to łagodnie mówiąc, nie jest cel Niemiec – ocenił. 

Kaczyński: Nie możemy z tego zrezygnować

Kaczyński podkreślił przy tym, że w sposób oczywisty rozwój Polski jest „naszym celem”. – Żeby poziom życia w Polsce i Niemczech był taki sam albo nawet lepszy w Polsce, bo nam się to po prostu należy – dodał. 

Prezes PiS zaznaczył, że jednym z działań potrzebnych do rozwoju kraju jest rozwój komunikacji, także wodnej, wykorzystującej rzeki i kanały. – Nie możemy z tego zrezygnować niezależnie od różnego rodzaju płaczy i wrzasków strony niemieckiej – zastrzegł. 

Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze. Zakaz wstępu do rzeki został wprowadzony w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. 

W sierpniu naukowcy stwierdzili obecność w Odrze mikroglonów Prymnesium parvum, tzw. złotych alg. To rzadko występujące mikroskopijne glony, które na ogół żyją w wodach przybrzeżnych morskich, ale adaptują się do warunków panujących w rzekach. Występują zwłaszcza na terenach przemysłowych, gdzie jest zwiększone zasolenie oraz w stawach hodowlanych i innych płytkich zbiornikach wodnych. Ich zakwit może spowodować pojawienie się toksyn zabójczych dla ryb i małży. 

źródło TVPinfo / fot. szlakodry.pl

Zobacz podobne

130 metrów wydrążonego tunelu w Świnoujściu

BS

Dwie miny morskie wypłynęły na brzeg w obwodzie odeskim, zdetonowali je saperzy

KM

PGE i Ørsted podpisały umowę na transport i instalację fundamentów dla projektu Baltica 2

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie