Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

„Rozwój Polski to nie jest cel Niemiec”. Kaczyński o protestach ws. Odry

Wiem, że budzi to protesty Niemiec, ale Odra powinna być spławną, uregulowaną rzeką – powiedział w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla TVP3 Gorzów Wielkopolski. Ocenił, że rozwój gospodarczy Polski, to „łagodnie mówiąc” nie jest cel Niemiec.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w niedzielę w TVP3 Gorzów Wielkopolski pytany był m.in. co dalej z Odrą po obserwowanym od lipca br. pomorze ryb i jaka ta rzeka powinna być. 

– Odra powinna być spławną, uregulowaną rzeką. Wiem, że są protesty ze strony Niemiec. Niemcy stosują dwie miary i to bardzo wyraźnie widać. Chcą mieć tutaj w Polsce tereny po części skansenowe, po części mające różnego rodzaju walory turystyczne, które oni będą wykorzystywali. Rozwój gospodarczy Polski, to łagodnie mówiąc, nie jest cel Niemiec – ocenił. 

Kaczyński: Nie możemy z tego zrezygnować

Kaczyński podkreślił przy tym, że w sposób oczywisty rozwój Polski jest „naszym celem”. – Żeby poziom życia w Polsce i Niemczech był taki sam albo nawet lepszy w Polsce, bo nam się to po prostu należy – dodał. 

Prezes PiS zaznaczył, że jednym z działań potrzebnych do rozwoju kraju jest rozwój komunikacji, także wodnej, wykorzystującej rzeki i kanały. – Nie możemy z tego zrezygnować niezależnie od różnego rodzaju płaczy i wrzasków strony niemieckiej – zastrzegł. 

Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze. Zakaz wstępu do rzeki został wprowadzony w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. 

W sierpniu naukowcy stwierdzili obecność w Odrze mikroglonów Prymnesium parvum, tzw. złotych alg. To rzadko występujące mikroskopijne glony, które na ogół żyją w wodach przybrzeżnych morskich, ale adaptują się do warunków panujących w rzekach. Występują zwłaszcza na terenach przemysłowych, gdzie jest zwiększone zasolenie oraz w stawach hodowlanych i innych płytkich zbiornikach wodnych. Ich zakwit może spowodować pojawienie się toksyn zabójczych dla ryb i małży. 

źródło TVPinfo / fot. szlakodry.pl

Zobacz podobne

57. Etapowe Regaty Turystyczne

KM

W programie rozwoju retencji zgromadzono blisko 41 mld zł

KM

W porcie od roku stoją dwa statki przykute łańcuchami, załodze nie wolno zejść na ląd

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie