Polski Portal Morski
Aktualności Historia

89. urodziny Dworca Morskiego

Dworzec Morski obchodzi swój 89. jubileusz. Projekt budynku przygotował katowicki oddział berlińskiej spółki Dyckerhoff & Widmann. Pierwotnie była tam baza pasażerskiej floty transatlantyckiej „Gdynia-Ameryka Linie Żeglugowe SA”. Dziś to perła architektury, w której mieści się Muzeum Emigracji. W tym roku urodziny dworca świętowano w niedzielę, 11 grudnia.

8 grudnia 1933 roku do użytku oddano Dworzec Morski w Gdyni . Wydarzenie to było zarazem zakończeniem pierwszego etapu budowy portu w Gdyni.

Dworzec Morski – obecnie siedziba Muzeum Emigracji – znajduje się w samym sercu gdyńskiego portu przy ul. Polskiej 1. Budynek powstał według projektu katowickiego oddziału berlińskiej spółki Dyckerhoff & Widmann.

Z okazji urodzin dworca w niedzielę, 11 grudnia o godz. 19.00 w Muzeum Emigracji odbył się koncert Małej Orkiestry Dancingowej pod dyrekcją Noama Zylberberga z gościnnym udziałem Jana Emila Młynarskiego. Artyści zabrali gości w pełną emocji podróż w czasie i przestrzeni.

Koncert to znakomita okazją do opowiedzenia o latach międzywojennych – czasach nadziei, marzeń i emigracji. W końcu to dzięki otwarciu Dworca Morskiego 8 grudnia 1933 roku Gdynia stała się centrum na mapie ruchu pasażerskiego całej Polski. To właśnie tu cumowały legendarne polskie transatlantyki, na których Polacy wyruszali w daleki świat.

W przedwojennej Gdyni, wraz z rozwojem miasta i portu, prężnie rozwijała się kultura. Regularnie gościli tu najpopularniejsi pionierzy polskiego jazzu oraz znani artyści z tamtych czasów.

Nowoczesny lokal rozrywkowy o nazwie Cafe-Dancing Melodyst miał tu jeden z najważniejszych przedwojennych band leaderów – Fred Melodyst. Prywatnie kompozytor był ciotecznym bratem Jerzego Petersburskiego oraz braci Henryka i Artura Goldów – twórców niezliczonych szlagierów tworzących polską kulturę muzyczną po dziś dzień.

Dwunastoosobowa Mała Orkiestra Dancingowa pod dyrekcją Noama Zylberberga wykonuje muzykę dwudziestolecia międzywojennego zgodnie z duchem tamtych czasów. Korzystając z oryginalnych nagrań, orkiestra przygotowuje aranżacje utworów w takiej postaci, w jakiej zostały skomponowane i wykonuje je zachowując wierność stylowi. Dzięki temu podczas koncertu zabytkowy hol Dworca Morskiego ponownie zabrzmi muzyką lat trzydziestych.

Gość specjalny

Razem z Małą Orkiestrą Dancingową gościnnie wystąpił Jan Emil Młynarski. To wybitny perkusista, wokalista, producent i radiowiec. Jego pasją jest polska muzyka rozrywkowa do 1949 roku.

Młynarski założył grupę „Warszawskie Combo Taneczne”, w której śpiewa tradycyjne warszawskie piosenki i gra na bandżoli. Współtworzy również Jazz Band Młynarski-Masecki, w którym śpiewa przedwojenny repertuar taneczny autorstwa mistrzów polskiej piosenki.

Od ponad czterech lat prowadzi autorski program muzyczny w radiu, poświęcony polskiej muzyce rozrywkowej do 1949 roku.

źródło http://www.gdynia.pl / fot. https://muzeumgdynia.pl/

Zobacz podobne

PGE Baltica ma nowego Prezesa

AZ

Tokio 2020 – Załoga Skrzypulec Ogar druga w klasyfikacji generalnej

BS

UE/ Komisarz Simson: Europa Środkowo-Wschodnia bezpieczniejsza energetycznie m.in. dzięki Baltic Pipe

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie