Polski Portal Morski
Aktualności Historia

Koniec legendy filmowego żaglowca

Po 77 latach na wodzie holenderski bark „Earl of Pembroke”, który pojawił się w wielu hollywoodzkich produkcjach idzie do rozbiórki.

Trójmasztowiec „Earl of Pembroke” znany jest między innymi z takich filmów jak: „Wyspa skarbów” (1990), „Alicja w krainie czarów” (2010), „Atlas chmur” (2012), czy „Hrabia Monte Christo” (2002).
44-metrowy statek zbudowano w Szwecji w 1945 r. Wówczas ochrzczono go imieniem „Orion”. Był jednym z ostatnich szkunerów przeznaczonych do użytku w bałtyckim handlu drewnem.

Jako statek handlowy pływał do 1974 r. następnie przejęła go firma świadcząca usługi morskie dla przemysłu filmowego – Square Sail. W 1984 r. rozpoczął się remont żaglowca. W 1995 r. wyszedł ze stoczni jako bark o XVIII-wiecznym wyglądzie.

Żaglowiec brał udział w kilkudziesięciu produkcjach telewizyjnych i filmowych stając się w ten sposób częścią kultury masowej.

Ostatnie 5 lat spędził zacumowany w porcie Den Helder w północnej Holandii. Niestety koszty jego utrzymania stały się zbyt wysokie dla obecnego właściciela. Podjęto zatem decyzję o demontażu żaglowca.
2 grudnia br. „Earl of Pembroke” trafił do stoczni rozbiórkowej w holenderskim Kampen. Tu jego prawdziwa i filmowa historia dobiega końca.

źródło Infomare/ fot. pinterest; Earl Of Pembroke https://pin.it/5M7Xjx2

Zobacz podobne

Politechnika Morska w Szczecinie zaprasza maturzystów na lody!

AB

By poprawić stan wód, konieczne jest zwiększenie różnorodności biologicznej torfowisk

AZ

Wystawa zabytków z toru wodnego Szczecin-Świnoujście

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie