Polski Portal Morski
Aktualności

Nowa baza lodołamaczy w Szczecinie

Lodołamacze Wód Polskich gotowe do akcji. Rozpoczęło się Pogotowie Zimowe. 7 jednostek najprawdopodobniej już w przyszłym tygodniu wypłynie na Odrę, by stawić czoła tworzącym się zatorom lodowym.

A już w przyszłym miesiącu lodołamacze Wód Polskich zacumują w nowej bazie, która powstaje w Podjuchach. Właśnie kończy się budowa, mówi Marek Duklanowski dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.

– Koniec grudnia najprawdopodobniej i połowa lutego na zakończenie całości prac, ale kluczową rzeczą jest, że od początku stycznia będziemy mieć wszystkie jednostki w tym miejscu i z tego miejsca swobodnie nimi dysponować w razie potrzeby – mówi Duklanowski.

W Podjuchach wybudowano nowe nabrzeże oraz budynki administracyjne dla obsługi technicznej.

– W bazie dla lodołamaczy w tej chwili finalizowana jest część hydrotechniczna. Trwają prace czerpalne, przy wydobywaniu tej części urobku, która tutaj przy brzegu nie pozwalałby na osiągnięcie tej głębokości niezbędnej do cumowania lodołamaczy. W następnych tygodniach będziemy odbierali część lądową administracyjno-biurową – dodaje Duklanowski.

W akcji lodowej na Odrze bierze udział 13 lodołamaczy, 7 z Polski i 6 niemieckich. Od 1 grudnia jest już ogłoszone pogotowie zimowe dla lodołamaczy.

Przy nabrzeżu trwa także budowa nowego mostu kolejowego na rzece Regalicy. Stary obiekt już za kilka tygodni zostanie rozebrany, a ruch pociągów zostanie przekierowany do Szczecina Dąbia. Nowy most ma powstać do końca przyszłego roku. Wszystkie te inwestycje mają zapewnić ochronę przeciwpowodziową oraz poprawić wodny szlak komunikacyjny.

Źródło: TVP3 Szczecin / Radio Szczecin Fot.:Wody Polskie

Zobacz podobne

Nowa wystawa stała na statku-muzeum „Sołdek”

BS

The Ocean Race Europe: emocjonujący finisz wyścigu Cascais – Alicante, awans na ostatniej prostej i podium Polaków!

KM

„Nowaja Gazieta”: Gazprom ucieka się do szantażu wobec UE

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie