Polski Portal Morski
Aktualności

Nowa baza lodołamaczy w Szczecinie

Lodołamacze Wód Polskich gotowe do akcji. Rozpoczęło się Pogotowie Zimowe. 7 jednostek najprawdopodobniej już w przyszłym tygodniu wypłynie na Odrę, by stawić czoła tworzącym się zatorom lodowym.

A już w przyszłym miesiącu lodołamacze Wód Polskich zacumują w nowej bazie, która powstaje w Podjuchach. Właśnie kończy się budowa, mówi Marek Duklanowski dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.

– Koniec grudnia najprawdopodobniej i połowa lutego na zakończenie całości prac, ale kluczową rzeczą jest, że od początku stycznia będziemy mieć wszystkie jednostki w tym miejscu i z tego miejsca swobodnie nimi dysponować w razie potrzeby – mówi Duklanowski.

W Podjuchach wybudowano nowe nabrzeże oraz budynki administracyjne dla obsługi technicznej.

– W bazie dla lodołamaczy w tej chwili finalizowana jest część hydrotechniczna. Trwają prace czerpalne, przy wydobywaniu tej części urobku, która tutaj przy brzegu nie pozwalałby na osiągnięcie tej głębokości niezbędnej do cumowania lodołamaczy. W następnych tygodniach będziemy odbierali część lądową administracyjno-biurową – dodaje Duklanowski.

W akcji lodowej na Odrze bierze udział 13 lodołamaczy, 7 z Polski i 6 niemieckich. Od 1 grudnia jest już ogłoszone pogotowie zimowe dla lodołamaczy.

Przy nabrzeżu trwa także budowa nowego mostu kolejowego na rzece Regalicy. Stary obiekt już za kilka tygodni zostanie rozebrany, a ruch pociągów zostanie przekierowany do Szczecina Dąbia. Nowy most ma powstać do końca przyszłego roku. Wszystkie te inwestycje mają zapewnić ochronę przeciwpowodziową oraz poprawić wodny szlak komunikacyjny.

Źródło: TVP3 Szczecin / Radio Szczecin Fot.:Wody Polskie

Zobacz podobne

Świnoujście. Na terminalu promowym trwają intensywne prace przy budowie estakady

Autor

Częściej niż raz na tydzień. Rekordowe dostawy do gazoportu w Świnoujściu

AB

Postęp prac na budowie II etapu drogi wodnej: Zalew Wiślany – Zatoka Gdańska

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie