Polski Portal Morski
Aktualności

Polska otrzyma z Funduszu Morskiego KE ponad 510 mln zł

Polska otrzyma 512 mln euro z Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury 2021-2027. Jak poinformowała Dyrekcja Generalna ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa przy Komisji Europejskiej na swej stronie internetowej 42,9 proc. tych środków ma trafić na zrównoważone rybołówstwo, 41,6 proc. na zrównoważoną akwakulturę oraz przetwarzanie i wprowadzanie do obrotu, 9,1 proc. – na zrównoważoną niebieską gospodarkę w regionach przybrzeżnych i śródlądowych, natomiast 3 proc. na wzmocnienie międzynarodowego zarządzania oceanami.

Jak powiedział komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijus Sinkevičius nowy Europejski Fundusz Morski, Rybacki i Akwakultury (EMFAF),„będzie wspierał strukturalną adaptację sektora rybołówstwa w Polsce, tworząc tym samym warunki dla jego zrównoważonego rozwoju i dywersyfikacji”. „Biorąc pod uwagę poważne obawy dotyczące środowiska w Morzu Bałtyckim, z zadowoleniem przyjmuję również znaczące wsparcie dla ochrony i odbudowy różnorodności biologicznej mórz i wód śródlądowych” – dodał.

Program będzie wspierał m.in.: zrównoważone rybołówstwo, w szczególności w obszarze inwestycji w kapitał ludzki i wymianę pokoleń; innowacje i dywersyfikację działalności połowowej; ograniczenie nadmiernej zdolności połowowej floty bałtyckiej; inwestycje w statki rybackie w celu poprawy bezpieczeństwa, zdrowia i warunków pracy na pokładzie i na lądzie; ochronę zasobów naturalnych i bardziej selektywną działalność połowową.

W ramach zrównoważonej akwakultury wesprze m.in. inwestycje w projekty akwakultury i dywersyfikację gatunków hodowlanych, działania związane z efektywnością energetyczną, dekarbonizacją w akwakulturze i przetwarzaniem produktów rybnych.

Jak podkreślono w komunikacie Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa program zwiększy odporność sektorów rybołówstwa i akwakultury poprzez wsparcie dostosowania strukturalnego floty w celu przywrócenia równowagi między zdolnością połowową a zmniejszającymi się uprawnieniami do połowów na Morzu Bałtyckim.

Program będzie również stymulował ekologiczną transformację sektora rybołówstwa dzięki inwestycjom w bardziej selektywny sprzęt połowowy oraz wsparciu dekarbonizacji, efektywności energetycznej i wymianie silników. Wspierana będzie ekologiczna akwakultura oraz inwestycje w odnawialne źródła energii, bardziej efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych, ograniczenie odpadów z tworzyw sztucznych. 

Będzie również inwestował w cyfryzację, nowoczesny sprzęt i szkolenia, co pomoże zapobiegać nielegalnym praktykom połowowym. 

Polski program EMFAF skupi się również na ochronie i odtwarzaniu różnorodności biologicznej ekosystemów morskich i śródlądowych. Wspierane będzie skuteczne zarządzanie Morskimi Obszarami Chronionymi, zbieranie zagubionych narzędzi połowowych, przywracanie ciągłości rzek i naturalnych tarlisk, stosowanie bardziej selektywnych narzędzi połowowych. 

Społeczności lokalne uzależnione od rybołówstwa i akwakultury skorzystają ze strategii rozwoju lokalnego, bowiem program będzie wspierać rozwój przedsiębiorczości i turystyki z należytym poszanowaniem zarówno dziedzictwa kulturowego, jak i chronionych obszarów przyrodniczych

Zgodnie z przyjętymi zasadami Funduszu państwa członkowskie UE muszą opracować krajowe programy wdrażania EMFAF., które podlegają zatwierdzeniu przez Komisję Europejską.

Fot.: Port Gdynia

Zobacz podobne

Wypłynął z Gdyni i samotnie przepłynął dookoła świata. Wspominamy wyczyn Henryka Jaskuły

PL

Finlandia/ Stocznia w Helsinkach chce zbudować dla Rosji gigantyczny lodołamacz

BS

Kim jest człowiek Bidena do spraw Nord Stream 2 i czy Ukraina będzie adwokatem Polski?

JJ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie