Polski Portal Morski
Aktualności Offshore Ważne

Spółki PKN Orlen zagospodarują złoża na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

Lotos Norge i PGNiG Norway – spółki PKN Orlen – wraz ze swymi partnerami, podjęły ostateczną decyzję o zagospodarowaniu złóż ropy naftowej i gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym – poinformował w poniedziałek w komunikacie PKN Orlen. Rozpoczęcie wydobycia z tych złóż planowane jest na 2027 r.

„LOTOS Exploration Production Norge AS, +LOTOS Norge+ wraz z partnerami: Aker BP ASA +Aker BP+ oraz Equinor Energy AS, +Equinor+ podjęli ostateczną decyzję inwestycyjną w zakresie zagospodarowania pakietu złóż ropy naftowej i gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym” – podał PKN Orlen

Chodzi o złoża North of Alvheim oraz Fulla w ramach „Projektu NOAKA”. Jak wyjaśnił koncern, udział LOTOS Norge w tym pakiecie wynosi 12,3 proc, a operatorem na tych złożach jest AkerBP.

„Zaangażowanie kapitałowe LOTOS Norge w realizację Projektu NOAKA będzie proporcjonalne do udziału części złóż North of Alvheim oraz Fulla i wyniesie do 2,3 mld NOK, a zasoby wydobywalne przypadające na udział LOTOS Norge szacowane są na ok. 39 mln boe” – napisano w komunikacie.

PKN podał też, że w poniedziałek PGNiG Norway wraz z partnerami: Aker BP ASA, „Aker BP”, Equinor oraz Wintershal DEA również podjęli ostateczną decyzję inwestycyjną co do zagospodarowania złóż ropy naftowej i gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Chodzi o złoża Fenris; udział PGNiG Norway wynosi 22,2 proc., rn; udział PGNiG Norway wynosi 40 proc. oraz Alve Nord, na którym udział PGNiG Norway, wynosi 11,9 proc.

Na wszystkich tych złożach operatorem jest Aker BP, a łączne zasoby wydobywalne przypadające na udział PGNiG Norway szacowane są na 65,3 mln boe. „Zaangażowanie kapitałowe PGNiG Norway w realizację projektów Fenris, rn i Alve Nord będzie proporcjonalne do udziału tej spółki w poszczególnych złożach i wyniesie w sumie ok. 2,8 mld NOK” – napisano w komunikacie.

Uruchomienie wydobycia węglowodorów z obydwu projektów planowane jest na 2027 rok. Warunkiem rozpoczęcia prac jest zatwierdzenie planów zagospodarowania i eksploatacji przez norweski Parlament – wyjaśnił PKN Orlen

PKN Orlen posiada 100 proc. udziałów w LOTOS Norge i w PGNiG Norway.

źródło PAP/ fot. fot. Isamare / / Shutterstock

Zobacz podobne

PGNiG rozmawia o dodatkowych dostawach gazu na Ukrainę. To nie pierwsza taka transakcja

KM

Naimski: Baltic Pipe to krok w kierunku różnicowania produkcji energii

AZ

Szczecin. Rozpoczęły się „Żagle 2021”

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie