Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Holandia/ Gasunie: z powodu mrozu spadają zapasy gazu w magazynach w Niderlandach

Zużycie gazu w Niderlandach gwałtownie wzrasta z powodu mrozu i konieczne jest wykorzystywanie zapasów z magazynów – informuje państwowe przedsiębiorstwo gazowe Gasunie. Szacuje, że zużycie gazu w krótkim czasie wzrosło o prawie jedną trzecią.

Z danych firmy wynika, iż w ciągu miesiąca zapasy tego surowca spadły o ponad 10 proc. W ubiegłym miesiącu magazyny z gazem były wypełnione prawie w 92 proc. – wynika z informacji ministerstwa klimatu i energii. Obecnie oscyluje ono wokół 80 procent.

„Zużycie gazu od początku grudnia wzrosło o 30 procent” – powiedziała dziennikowi „Algemeen Dagblad” rzeczniczka Gasunie Marie-Lou Gregoire. Wszystko z powodu niskich temperatur, które utrzymują się w Niderlandach od przeszło dwóch tygodni. Rzeczniczka podkreśla, że o ile nie będzie ekstremalnie niskich temperatur, to nie ma obaw związanych z dostawami, zaznacza jednak, że wykorzystany obecnie gaz będzie musiał być uzupełniony w przyszłym roku.

Martien Visser, kierownik ds. strategii w Gasunie szacuje, że obecnie Holandia zużywa do 1,5 miliarda metrów sześciennych gazu w ciągu tygodnia z powodu zimna. „Do końca listopada całkowite zużycie w kraju wyniosło ponad 27 miliardów metrów sześciennych, więc są to znaczne ilości” – powiedział „AD” Visser i dodał, że tylko w ubiegły poniedziałek obywatele i firmy zużyli około 200 milionów metrów sześciennych gazu.

Na początku tygodnia Gasunie ostrzegła w komunikacie, iż aby przetrwać zimę 2023/2024, Holandia potrzebuje dodatkowych terminali z gazem skroplonym (LNG). Obecnie gaz w Niderlandach pochodzi z pól w Groningen na północy kraju, dociera gazociągami z Wielkiej Brytanii oraz Norwegii, a także w postaci skroplonej przez terminale LNG w Rotterdamie i Eemshaven.

Źródło/ PAP/ Fot. PAP/EPA/Siese Veenstra

Zobacz podobne

Będą nowe nabrzeża. Jest już most pontonowy

BS

Centrum Serwisowe Autonomicznych Pojazdów Podwodnych w Gdyni otwarte

AB

Rząd chce przyjąć w II kw. projekt ustawy dot. nadzoru nad farmami offshore

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie