Polski Portal Morski
Aktualności Porty

Tor wodny Szczecin – Świnoujście. Kończy się odbudowa stawy

Kończy się odbudowa stawy na torze wodnym ze Szczecina do Świnoujścia, która została zniszczona po zderzeniu ze stumetrowym drobnicowcem.

Stawa, czyli niewielka latarnia morska, została odbudowana tak jak wyglądała – mówi Paweł Szumny, dyrektor techniczny Urzędu Morskiego w Szczecinie.

To był bardzo trudny proces. Warunki na zalewie są bardzo trudne i zmienne. Wykonawca musiał postawić bardzo wysoką ściankę szczelną. W momencie, kiedy pojawiał się sztorm, musieli sobie ten teren przygotować, by go nie zalało. Zostały postawione szalunki i rusztowania, na których systematycznie odbudowywano całą otulinę z cegły. Zalano to wszystko rdzeniem betonowym, to musiało w odpowiedni sposób stężeć – podkreśla Szumny.

Odbudowa stawy kosztowała 10 milionów złotych.

Ten obiekt ma w tej chwili około 118 lat i jest pod ścisłą ochroną konserwatora zabytków. Chcieliśmy wybudować nowy obiekt zgodnie z technologią jego wytworzenia, z tych samych materiałów i poprzez wyłonienie w przetargu wykonawcy prac naprawczych, tak uczyniliśmy – zaznacza Paweł Szumny.

Stawa została zniszczona w maju 2021 roku. Drobnicowiec New Leo najechał wtedy na stawę, która wyznaczała trzecią bramę torową na Zalewie Szczecińskim.

Źródło: Radio Szczecin Fot.: Urząd Morski w Szczecinie

Zobacz podobne

Kolejna 190. dostawa do Terminala LNG w Świnoujściu

BS

Banki finansują polski przemysł stoczniowy

KM

Kolejny nowy prom dla Brittany Ferries dostarczony

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie