Polski Portal Morski
Aktualności

GAZ-SYSTEM podpisał umowę na przebudowę odcinka gazociągu Goleniów – Police na terenie Rezerwatu Olszanka 

Podpisana umowa z NDI Energy obejmuje ułożenie nowego gazociągu o łącznej długości 7,6 km i demontaż istniejącej infrastruktury, zlokalizowanej  na terenie gmin Stepnica i Police w woj. zachodniopomorskim. Dzięki tej inwestycji powstaną lepsze warunki do swobodnej migracji chronionych gatunków oraz rozwoju fauny i flory w Rezerwacie Olszanka.

Nowy gazociąg  o średnicy DN 500 i MOP 8,4 MPa zastąpi istniejącą infrastrukturę, która zostanie zdemontowana. Ponad 60% trasy inwestycji zostanie pokonane bezwykopowo z wykorzystaniem innowacyjnej technologii HDD na odcinkach:

  • Rezerwatu Olszanka o długości ok. 2010 m,
  • pól refulacyjnych Mańków o długości ok. 1415 m, umożliwiających funkcjonowanie toru wodnego Szczecin – Świnoujście
  • terenów podmokłych na terenie gm. Police o długości ok. 881 m oraz 570 m.

– Na przebudowie gazociągu znajdującego się na dnie Zatoki Odrzańskiej skorzysta zarówno gospodarka, jak i środowisko naturalne – informuje Iwona Dominiak, rzecznik prasowy GAZ-SYSTEM.

Gazociąg Goleniów – Police jest jednym z ważniejszych elementów sieci przesyłowej na Pomorzu Zachodnim. Zasila on w gaz m.in. miasto Szczecin oraz zakłady chemiczne w Policach. Jego przebudowa zwiększy bezpieczeństwo dostaw gazu dla całej aglomeracji szczecińskiej. Dzięki ułożeniu gazociągu głęboko pod dnem terenu zatoki możliwe będzie zwiększenie rzecznego transportu śródlądowego o większym tonażu na trasie Świnoujście – Szczecin. Natomiast efektem środowiskowym demontażu  istniejącego gazociągu na terenie Rezerwatu Olszanka będzie ograniczenie ilości cyklicznych działań eksploatacyjnych w tym rejonie, co zapewni spokój i bezpieczny rozwój mieszkańcom rezerwatu. 

Prace budowlane w rejonie Rezerwatu Olszanka i Roztoki Odrzańskiej zostały podzielone na dwa etapy. Pierwszy etap obejmował przekroczenie metodą przewiertu Roztoki Odrzańskiej i został zakończony w 2021 r. Wykonano tam pierwszy w Polsce przewiert sterowany HDD w technologii Intersect, o długości 1814 m. Drugi etap prac zakończy się do 2025 roku.

PJ

Fot.: GAZ-SYSTEM

Zobacz podobne

Projekt: KUKE będzie wspierać projekty związane z transformacją energetyczną w Polsce

AZ

Ukraina/ Ukraińscy żołnierze postawili znak graniczny na Wyspie Węży

JK

Pomorskie/ Woda zdatna do kąpieli we wszystkich kąpieliskach nad morzem i jeziorami

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie