Polski Portal Morski
Aktualności

GAZ-SYSTEM podpisał umowę na przebudowę odcinka gazociągu Goleniów – Police na terenie Rezerwatu Olszanka 

Podpisana umowa z NDI Energy obejmuje ułożenie nowego gazociągu o łącznej długości 7,6 km i demontaż istniejącej infrastruktury, zlokalizowanej  na terenie gmin Stepnica i Police w woj. zachodniopomorskim. Dzięki tej inwestycji powstaną lepsze warunki do swobodnej migracji chronionych gatunków oraz rozwoju fauny i flory w Rezerwacie Olszanka.

Nowy gazociąg  o średnicy DN 500 i MOP 8,4 MPa zastąpi istniejącą infrastrukturę, która zostanie zdemontowana. Ponad 60% trasy inwestycji zostanie pokonane bezwykopowo z wykorzystaniem innowacyjnej technologii HDD na odcinkach:

  • Rezerwatu Olszanka o długości ok. 2010 m,
  • pól refulacyjnych Mańków o długości ok. 1415 m, umożliwiających funkcjonowanie toru wodnego Szczecin – Świnoujście
  • terenów podmokłych na terenie gm. Police o długości ok. 881 m oraz 570 m.

– Na przebudowie gazociągu znajdującego się na dnie Zatoki Odrzańskiej skorzysta zarówno gospodarka, jak i środowisko naturalne – informuje Iwona Dominiak, rzecznik prasowy GAZ-SYSTEM.

Gazociąg Goleniów – Police jest jednym z ważniejszych elementów sieci przesyłowej na Pomorzu Zachodnim. Zasila on w gaz m.in. miasto Szczecin oraz zakłady chemiczne w Policach. Jego przebudowa zwiększy bezpieczeństwo dostaw gazu dla całej aglomeracji szczecińskiej. Dzięki ułożeniu gazociągu głęboko pod dnem terenu zatoki możliwe będzie zwiększenie rzecznego transportu śródlądowego o większym tonażu na trasie Świnoujście – Szczecin. Natomiast efektem środowiskowym demontażu  istniejącego gazociągu na terenie Rezerwatu Olszanka będzie ograniczenie ilości cyklicznych działań eksploatacyjnych w tym rejonie, co zapewni spokój i bezpieczny rozwój mieszkańcom rezerwatu. 

Prace budowlane w rejonie Rezerwatu Olszanka i Roztoki Odrzańskiej zostały podzielone na dwa etapy. Pierwszy etap obejmował przekroczenie metodą przewiertu Roztoki Odrzańskiej i został zakończony w 2021 r. Wykonano tam pierwszy w Polsce przewiert sterowany HDD w technologii Intersect, o długości 1814 m. Drugi etap prac zakończy się do 2025 roku.

PJ

Fot.: GAZ-SYSTEM

Zobacz podobne

Statek badawczy UG wyruszył w rejs do Hiszpanii

BS

Grupa Wyszehradzka solidarna w sprawie ochrony granic UE

BS

Litwa/ Sankcje na Białoruś zmniejszą eksport potażu z tego kraju przez Kłajpedę

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie