Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Połączone zasoby Grupy Orlen gwarantem bezpieczeństwa i stabilności dostaw energii w Polsce

Połączone zasoby Grupy Orlen, po przejęciu Grupy Lotos i PGNiG, są gwarantem bezpieczeństwa i stabilności dostaw energii w Polsce oraz sprawnego przeprowadzenia transformacji energetycznej w naszym regionie Europy – podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w liście do pracowników Grupy Orlen.

List prezesa PKN Orlen, podsumowujący m.in. najważniejsze wydarzenia w koncernie w mijającym roku, został opublikowany w najnowszym, grudniowym wydaniu magazynu „GO!”, wewnętrznego periodyku Grupy Orlen.

„Kończy się rok 2022 – czas pełen przełomowych wydarzeń w historii naszej firmy, czas wielkich wyzwań i spektakularnych sukcesów” – podkreślił w liście Obajtek. Jak przypomniał, w tym roku PKN Orlen sfinalizował procesy połączenia „z kluczowymi dla branży energetycznej spółkami” – 1 sierpnia z Grupą Lotos, a 2 listopada z Grupą PGNiG.

„Dziś jesteśmy już jednym, silnym koncernem multienergetycznym. Nasze połączone zasoby i kompetencje są gwarantem bezpieczeństwa i stabilności dostaw energii w naszym kraju, a także sprawnego przeprowadzenia transformacji energetycznej w naszym regionie Europy” – zaznaczył Obajtek.

Prezes PKN Orlen ocenił jednocześnie, że dzięki przeprowadzeniu fuzji Grupa Orlen pozyskała też „szereg strategicznych partnerów, a w współpraca z nimi z pewnością umożliwi dalszy, dynamiczny rozwój połączonego koncernu, a także realizację wspólnych innowacyjnych projektów”.

„Współpracujemy z wieloma partnerami, także by zapewnić dalszą dywersyfikację kierunków dostaw surowców do Polski i budowanie niezależności energetycznej. Ma to szczególne znaczenie w świetle aktualnej sytuacji geopolitycznej na świecie” – podkreślił Obajtek.

Zwrócił jednocześnie uwagę, iż Grupę Orlen czekają kolejne cele do realizacji, jak np. projekt Baltic Power, czyli budowa na Morzu Bałtyckim pierwszej w Polsce morskiej farmy wiatrowej. „W tym roku podpisaliśmy umowy będące kamieniami milowymi na drodze rozwoju tego projektu. W ciągu najbliższych dwóch lat rozpoczniemy inwestycję na Bałtyku, a w 2026 r. czystą energią będziemy w stanie zasilić ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych” – zaznaczył prezes PKN Orlen.

Wskazał zarazem, iż „zielona energetyka to przyszłość”, dlatego Grupa Orlen wciąż rozwija swoją kompleksową strategię wodorową. „Otworzyliśmy już pierwszą w Polsce stację tankowania wodoru w Krakowie, a w przyszłym roku oddamy do żytku kolejne takie obiekty. W ten sposób budujemy nowoczesną gospodarkę wodorową w Europie Środkowej” – dodał Obajtek.

Prezes PKN Orlen przekazał w liście dotychczasowym i nowym – po połączeniu z Grupą Lotos i PGNiG – pracownikom Grupy Orlen życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne. „Wierzę, że razem stanowimy solidny zespół, zdolny do realizacji wielkich kluczowych dla naszego kraju zadań” – podkreślił.

Przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen, a także PGNiG oraz wcześniej Grupy Energa, odbyło się – jak informowano wcześniej – w ramach budowy multienergetycznego koncernu, mającego m.in. podnieść możliwości konkurencyjne na międzynarodowych rynkach oraz zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Jak podkreślał w ostatnim czasie PKN Orlen, w wyniku fuzji powstał największy w Europie Środkowej koncern, jeden z największych w ogóle w Europie i 155. na świecie pod względem przychodów. 

Źródło: PAP Fot.: GAZ-SYSTEM

Zobacz podobne

Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia: To miasto jest predestynowane do budowy terminalu kontenerowego!

AB

Urząd Morski szuka wykonawcy pogłębiarki utrzymującej tor wodny na kanale żeglugowym przez Mierzeję

MZ

Remont kanału łączącego jezioro Dauby z Jeziorakiem

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie