Polski Portal Morski
Aktualności

W Wilhelmshaven uruchomiono pierwszy terminal skroplonego gazu ziemnego

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zainaugurował w sobotę w Wilhelmshaven pracę pierwszego w Niemczech terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG). Dzięki temu i innym terminalom LNG zaopatrzenie energetyczne Niemiec stanie się „niezależne od rurociągów z Rosji” – oświadczył Scholz, którego cytuje niemiecka ARD.

Kanclerzowi w ceremonii towarzyszyli minister gospodarki Robert Habeck, minister finansów Christian Lindner oraz premier Dolnej Saksonii Stephan Weil.

Scholz pochwalił szybkie tempo realizacji projektu. „To jest teraz nowe niemieckie tempo, w którym rozwijamy infrastrukturę” – powiedział.

„Naszym celem jest całkowite zrekompensowanie utraty rosyjskiego gazu także w nadchodzącym roku” – oznajmił kanclerz i dodał, że niemiecki rząd prowadzi ciągłe rozmowy z importerami gazu, a także wspiera zawieranie umów długoterminowych.

„Wyciągając lekcję z przeszłości musimy w przyszłości mniej uzależnić się od pojedynczych dostawców” – podkreślił Scholz.

Przez terminal do sieci ma trafiać rocznie około 6 proc. niemieckiego zapotrzebowania na gaz ziemny.

Surowiec będzie pochodził w dużej mierze z Norwegii, USA, krajów Zatoki Perskiej oraz w niewielkiej części z Holandii i będzie wprowadzany do niemieckiej sieci przesyłu gazu od czwartku.

źródło PAP/. Fot. Hoegh LNG.

Zobacz podobne

Rozpoczyna się remont Rybackiego Pobrzeża

BS

Marynarka wojenna USA: Iran nielegalnie przejął drugi tankowiec w ciągu tygodnia

BS

Obajtek: Orlen szacuje koszty Baltic Power na kilkanaście mld zł

KD

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie