Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

7 dostaw LNG. Grudzień kolejnym rekordowym miesiącem dla świnoujskiego gazoportu

Aż 7 dostaw w grudniu i 58 w całym roku. To najlepszy wynik w historii świnoujskiego gazoportu. Te wyniki na pewno zostaną jeszcze bardziej wyśrubowane po oddaniu do użytku trzeciego zbiornika na gaz skroplony i drugiego nabrzeża, które pozwolą na zintensyfikowanie dostaw.

Terminal LNG w Świnoujściu jest jednym najważniejszych elementów bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Polska od dawna konsekwentnie uznawała bezpieczeństwo energetyczne jako kluczowy czynnik w wymiarze kształtowania polityki energetycznej.

Działający od kilku lat Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu oraz uruchomiony gazociąg Baltic Pipe to filary krajowego bezpieczeństwa energetycznego, które umożliwiają PGNiG skuteczną dywersyfikację importu gazu ziemnego. Dzięki intensyfikacji odbioru ładunków skroplonego gazu ziemnego oraz efektywnemu wykorzystaniu stale rozwijanej infrastruktury przesyłowej możemy zapewnić odbiorcom stabilne dostawy w najbliższym sezonie grzewczym, a także w kolejnych latach.

Od tego roku terminal LNG w Świnoujściu dysponuje mocami regazyfikacji umożliwiającymi import 6,2 mld m sześć. gazu ziemnego rocznie. PGNiG ma zarezerwowaną pełną przepustowość gazoportu. Ponadto spółka korzysta z terminalu LNG w litewskiej Kłajpedzie, gdzie od maja tego roku przyjęła już cztery ładunki skroplonego gazu ziemnego. Po uruchomieniu gazociągu Polska-Litwa, LNG odbierane w Kłajpedzie, po regazyfikacji, jest przesyłane do Polski.

Źródło: TVP3 Szczecin Fot.: GAZ-SYSTEM

Zobacz podobne

Fit for 55. Szanse i zagrożenia w transporcie morskim

KM

Trzy rosyjskie okręty przepłynęły pomiędzy japońskimi wyspami

BS

Oceaniczne glony urosły na dymie z australijskich pożarów

JJ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie