Polski Portal Morski
Aktualności Inne

Największa choinka w Trojmieście

W niedzielę 18 grudnia 2022 roku, o godz. 15:40 na „Darze Młodzieży”, statku szkolnym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, rozbłysła najwyższa w Trójmieście świetlna choinka.

Ta niezwykła świąteczna instalacja mierzy 49,5 m i zdobi grotmaszt „Daru Młodzieży” cumującego przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni. Świąteczną iluminację na najpiękniejszej polskiej fregacie uruchomił JM Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit wraz z Przewodniczącą Rady Uczelni i Przewodniczącą Rady Miasta Panią Joanną Zielińską oraz komendantem „Daru Młodzieży” kpt. ż.w. Mirosławem Peszkowskim.

Choinkę tworzy 500 żarówek rozciągniętych na półkilometrowym sznurze pomiędzy rejami. Światełka w najwyższym punkcie osiągają wysokość około 60 metrów od poziomu morza.

„Dar Młodzieży” jest trzymasztową fregatą, której najwyższe dwa maszty – grot i fok – mają po 49,5 m wysokości, a nieco mniejszy krojc – 46,5 m wysokości.

Tradycja zapalania światełek na „Darze Młodzieży” zrodziła się podczas Rejsu Niepodległości w 2018 roku. W okresie świątecznym żaglowiec był wtedy u wybrzeży Stanów Zjednoczonych w Los Angeles.

źródło/ fot. UMG

Zobacz podobne

Premier: Szczecin ze Świnoujściem staje się coraz bardziej hubem technologiczno-energetycznym Polski

AB

Sto lat temu Polska zyskała prawa do Westerplatte. Muzeum II Wojny Światowej zaprasza do świętowania

KM

USA i ich sojusznicy grożą Hutim konsekwencjami

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie