Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Premier Brandenburgii stawia na rozmowy z Polską w sprawie większej ochrony Odry

Premier Brandenburgii Dietmar Woidke zapowiedział, że po masowej śmierci ryb w Odrze chce w rozmowach z Polską osiągnąć większą ochronę rzeki granicznej. „Zgadzamy się ze stroną polską, że chcemy się ponownie spotkać na konferencji” – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Poczdamie.

„Polski rząd za pośrednictwem ambasadora i wiceministra spraw zagranicznych obiecał wsparcie” – zauważył Woidke. Według agencji dpa, która przytoczyła wypowiedź szefa rządu Brandenburgii, zakłada on, że rząd Niemiec również poprze takie spotkanie.

„To, co stało się w Odrze w 2022 roku, nie może się powtórzyć – oświadczył Woidke. – Uważam, że konieczne jest, aby wszyscy ponownie zasiedli do stołu”.

Premier Woidke uważa, że w konferencji powinny wziąć udział kraje związkowe Berlin, Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Saksonia, a także zainteresowane polskie województwa.

Katastrofa ekologiczna doprowadziła w sierpniu do wielkiego śnięcia ryb w Odrze. Po stronie niemieckiej i polskiej oszacowano, że zginęło co najmniej 350 ton ryb – podało Federalne Ministerstwo Środowiska.

Eksperci zakładają, że główną przyczyną była wysoka zawartość soli w rzece w połączeniu z niskim poziomem wody, wysoką temperaturą i toksycznym gatunkiem glonów. Ładunek soli w Odrze pozostaje wysoki, jak wykazały niedawno nowe badania Instytutu Ekologii Słodkowodnej i Rybołówstwa Śródlądowego im. Leibniza – przypomina dpa.

źródło PAP/ fot. Shutterstock

Zobacz podobne

Grupa Orlen osiągnęła w II kwartale br. zysk w wysokości 3,7 mld zł 

BS

Wody Polskie. Dwukrotnie zwiększona pojemność Zbiornika Rzeszów

AB

Budowa tunelu w Świnoujściu „Inwestycja z perspektywą”

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie