Polski Portal Morski
Aktualności Ważne Żegluga

Boże Narodzenie na statkach Polskiej Żeglugi Morskiej

Święta Bożego Narodzenia około tysiąca marynarzy pracujących na 54 statkach Polskiej Żeglugi Morskiej –  spędzi w tradycyjny i uroczysty sposób. 

        – Większość załóg statków PŻM podczas świąt Bożego Narodzenia będzie znajdowała się na Atlantyku – tak jak marynarze z m/s „Armia Krajowa”, w podróży z niemieckiego Brake do Wilmington w USA, m/s „Szczecin”, który 9 grudnia wypłynął z francuskiego Rouen i spodziewany jest 29 grudnia w meksykańskim Veracruz, czy m/s „Szare Szeregi”, który wypłynął właśnie z amerykańskiego Savannah i już po Nowym Roku dotrze do Rotterdamu – informuje Krzysztof Gogol, rzecznik prasowy PŻM. – Z kolei w portach, w odległych miejscach od domu, Boże Narodzenie spędzą marynarze z m/s „Puck” – w Puerto Cortez w Hondurasie, m/s „Koszalin” – w Santos w Brazylii, czy m/s „Orawa” w Veracruz w Meksyku.

      W ponad 30-stopniowym upale do Wigilii zasiądzie załoga m/s „Giewont”, który 23 grudnia spodziewany jest w porcie Yanbu w Arabii Saudyjskiej, a ich koledzy z m/s „Podlasie” będą w tym czasie w zimnym norweskim porcie Tyssedal. Oazą chrześcijańskich świąt będzie pokład statku „Iryda”, który w Wigilię dotrze do algierskiej Annaby.

         W tym roku wcześniej z rodzinami podzielą się opłatkiem marynarze z m/s „Tczew”, który kończy właśnie remont w MSR „Gryfia” i być może jeszcze przed świętami wyruszy w morską podróż.  Za to załoga m/s „Miedwie” spędzi te święta w kraju, na doku Gdańskiej Stoczni „Remontowa”, podobnie jak załoga statku m/s „Gdynia”, który po zakończonym rozładunku w Policach ma w planach wizytę w gdyńskiej stoczni „Nauta”. Z samego rana, w drugi dzień świąt, w Policach spodziewany jest natomiast masowiec m/s „Kaszuby” z ładunkiem fosforytów z Casablanki. 

     W dniu Wigilii centralnym punktem każdego statku jest oczywiście kuchnia, gdzie kucharz wraz ze stewardem dokłada wszelkich starań, aby marynarzom nie brakowało tego wszystkiego, co spożywaliby podczas wigilijnej kolacji w rodzinnych domach. 

          Tradycyjnie na statkowym wigilijnym stole – tego dnia wspólnym, przykrytym w jednej mesie, znaleźć możemy 12 potraw. Jest m.in. barszcz z uszkami, kapusta z grzybami i wiele innych potraw. Na stole nie może zabraknąć ryb, chociaż raczej nie karpia, którego próżno szukać w sklepach rybnych za granicą. Są też tradycyjne polskie ciasta, wypieczone w statkowym piecu – sernik, makowiec, czy ciasta drożdżowe.

      W mesie jest oczywiście choinka, najczęściej sztuczna, która jest na stałym wyposażeniu każdego ze statków. Każdy marynarz po swojemu przystraja też do świąt własną kabinę.

        Kolację wigilijną rozpoczyna zazwyczaj o 17. czasu statkowego kapitan. A potem – tak jak w kraju, – wszyscy dzielą się opłatkiem i składają sobie życzenia. Późnym wieczorem, każdy z marynarzy zaszywa się w swojej kabinie i stara się połączyć ze swoimi bliskimi za pośrednictwem telefonu komórkowego. Na wszystkich statkach PŻM znajduje się obecnie Internet satelitarny, więc życzenia składać sobie można również za pomocą sieci – z dowolnej części globu.

       – Statki odwiedzane są także przez duszpasterzy ludzi morza z takich organizacji jak katolicka Stella Maris czy protestancka The Mission to Seafarers, którzy przychodzą z drobnymi podarunkami – dodaje Krzysztof Gogol. – Misje te pomagają również w transporcie do kościołów, jeśli jest na to czas podczas postoju statku.

fot.PŻM

Zobacz podobne

Żegluga Mazurska rozpoczyna rejsy po jeziorach

JK

Nowy zbiornik paliwa PERN zwiększy moc terminalu naftowego

JJ

Fiordy emitują tyle metanu, co wszystkie głębiny oceanów

JJ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie