Polski Portal Morski
Aktualności

Rosyjski lotniskowiec znów w ogniu

Agencja prasowa TASS poinformowała, że na pokładzie rosyjskiego lotniskowca „Admirał Kuzniecow” wybuchł pożar. W momencie zdarzenia znajdował się on w dokach zakładu Zwiozdoczka w Murmańsku. Z dostępnych informacji wynika, że obyło się bez ofiar śmiertelnych.

Jak poinformowała rosyjska agencja prasowa TASS, na jednym z rosyjskich okrętów wybuchł pożar. Chodzi o lotniskowiec „Admirał Kuzniecow”, dla którego to nie pierwsza taka sytuacja. Agencja opisuje, że do wybuchu pożaru doszło w czwartek (tj. 22 grudnia br.), w momencie gdy okręt znajdował się w dokach zakładu Zwiozdoczka w Murmańsku, gdzie były wykonywane prace modernizacyjno-naprawcze.

TASS podaje, że źródło ognia znajdowało się w kabinach na lewej burcie. Zapłonowi przypisano podwyższoną rangę złożoności. Na ten moment nie ma oficjalnej informacji co tak naprawdę spowodowało jego wzniecenie. Został on ugaszony przez personel i przedstawicieli straży pożarnej, którzy byli obecni na terenie zakładu Zwiozdoczka. Z dostępnych informacji wynika, że sytuacja nie spowodowała krytycznych uszkodzeń, a także nie ucierpiała załoga statku, gdyż zostali oni w porę ewakuowani.

To także już kolejny przypadek pożaru na jego pokładzie i mimo oficjalnych zapewnień, że nie wyrządziło to większych szkód to ewentualne dodatkowe naprawy z pewnością spowodują kolejne problemy. Może być to także kolejny dowód na nie dotrzymywanie standardów technologicznych w rosyjskich zakładach stoczniowych. Obecnie trwa dochodzenie przyczyn wypadku.

Lotniskowiec zadebiutował bojowo w listopadzie 2016 r. podczas interwencji w wojnie domowej w Syrii. Do remontu został przekazany w kwietniu 2018 r. i w ramach kontraktu o wartości ok. 60-65 miliardów rubli (0,96-1,04 mld USD) miano zmodernizować jego systemy energetyczne oraz uzbrojenia. Wiele głosów w Rosji wątpi w sens remontowania tegoż lotniskowca ze względu na jego niewielką wartość bojową. Jest on jedynym rosyjskim krążownikiem lotniczym, lecz przez jego niesprawność piloci w czasie treningu mogą jedynie wykorzystywać kompleksy naziemne.

Źródło: https://defence24.pl Fot.: Christos Avraamides

Zobacz podobne

Nauka w cieśninach- praktyki na pokładzie ORP „Wodnik”

PL

Dla ropy w USA kończy się najgorszy tydzień w tym roku

KM

Wiceminister M. Gróbarczyk: rewitalizacja Odry wymaga czasu

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie