Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo Środowisko

Będzie więcej energii z OZE

Żadne państwo europejskie nie jest kompatybilne z Fit For 55 – mówi Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Odnosząc się do uzgodnionej przez ministrów ds. energii i klimatu krajów UE górnej granicy ceny na gaz, minister Moskwa oceniła, że zapobiegnie to gwałtownym wzrostom cen, które obserwowaliśmy w tym roku. „Zresztą mechanizm już zadziałał. Obserwowaliśmy giełdy i widzieliśmy, że cena gazu miała związek z tym, co się działo w UE. Jak pojawiła się zapowiedź ceny maksymalnej – cena spadła. Potem przed długi czas nie udało się wynegocjować maksymalnego pułapu – i cena wzrosła. Ta sytuacja to dla nas szczególny powód do satysfakcji. Polska była bowiem inicjatorem koalicji i porozumienia między krajami członkowskimi, które doprowadziło do przyjęcia rozwiązania o cenie maksymalnej” – wyjaśniła szefowa resortu klimatu i środowiska.

Przyznała jednak, że obecna ciągle jest wysoka. „Pamiętajmy jednak, w jakich okolicznościach żyjemy. Putinflacja to przede wszystkim wynik agresji rosyjskiej na Ukrainę i energetycznej wojny, którą Putin wypowiedział Europie. Właśnie takie rozwiązania jak zainicjowane przez nas regulacje gazowe pozwalają Polsce i Unii Europejskiej na skuteczną obronę. Jednocześnie cena nie może być zbyt niska, żeby te państwa, które nie mają zabezpieczonych kontraktów, nadal mogły je zawrzeć, a gaz nie wypłynął na inne rynki, które są gotowe zapłacić więcej” – wskazała.

Minister powtórzyła na łamach „Rz”, że węgla nie zabraknie. „Mamy regularne spotkania dotyczące węgla dla gospodarstw indywidualnych i energetyki. Na tych spotkaniach szczegółowo i stale analizujemy, ile do Polski tego węgla zostało wwiezione, ile się znajduje na składach, ile rozwieziono po kraju, ile gmin przystąpiło do programu” – wyjaśniła Anna Moskwa. I dodała: „Jesteśmy przekonani, że węgla nie zabraknie ani w domach, ani w energetyce, ani w ciepłownictwie. Co więcej, zostanie go też na kolejny sezon”.

Na pytanie gazety, czy strategia energetyczna jest kompatybilna z pakietem Fit for 55, minister powiedziała, że jest „gotowa postawić tezę, że żadne państwo europejskie nie jest kompatybilne z Fit for 55”. „Słyszę deklaracje zwiększenia generacji z węgla przez najbliższe lata – oczywiście państwa UE mówią, że to jest czasowe, bo jest kryzys, potem będą rekompensować te ambicje i zwiększać OZE” – przyznała.

I dodała, że „dobre jest zwiększenie generacji z OZE, i Polska też idzie w tą stronę, ale do tego nie trzeba pakietu Fit for 55”. Dopytywana, o ile, mniej więcej, Anna Moskwa poinformowała, że „chcemy mieć w systemie 50 GW w 2030 r., w porównaniu z ok. 21, które mamy dzisiaj”. Zwróciła jednocześnie uwagę, że „toczy się poważna rozmowa i nawet ostatnio było przyjęte rozporządzenie o ułatwieniach dla inwestycji w odnawialnych źródłach energii”.

Pytana o to, jak bardzo w rozwoju OZE kluczowa jest ustawa wiatrakowa i w jakim stopniu pewne jest to, że na pierwszym posiedzeniu Sejmu w przyszłym roku zostanie odblokowana, minister powiedziała: „Z naszej strony jest determinacja i otwartość na dialog, bo mojemu resortowi bardzo zależy na tej regulacji. Będziemy dalej o niej opowiadać, przekonywać, uzasadniać proponowane rozwiązania”.

„Zrobiliśmy też kolejne badanie poparcia dla 10H. Polacy uważają, że należy zrewidować tę odległość i zwiększyć też partycypację społeczną – bo ta ustawa w przestrzeni medialnej funkcjonuje tylko w takim uproszczonym modelu 10H/500 metrów. Być może w wielu miejscach będzie nadal 10H, bo tak zdecyduje społeczność lokalna. Stworzyliśmy takie przepisy, aby to mieszkańcy mieli decydujący głos” – wyjaśniła Anna Moskwa.

Źródło: PAP Fot.: J.Pollex/Getty Images

Zobacz podobne

Podpisano umowę dotyczącą zagospodarowania obszarów Doliny Logistycznej

BS

Konferencja. Bałtyk w koncepcji Trójmorza, gospodarki morskiej i bezpieczeństwa energetycznego

Autor

PGZ składa wstępną ofertę na Miecznika

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie