Polski Portal Morski
Aktualności Klaster Morski Środowisko Technologie

Prezes Grupy Azoty: duże zapotrzebowanie na zielone produkty wśród klientów

Obserwujemy duże zapotrzebowanie na zielone produkty wśród klientów Grupy Azoty, będziemy rozszerzać portfolio w tym kierunku – przekazał PAP prezes Azotów Tomasz Hinc. Dodał, że spółka już wprowadza na rynek zielone produkty w głównych segmentach działalności.

Prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc udzielił PAP komentarza dotyczącego perspektyw na 2023 r.

„Mamy zaplecze badawczo-rozwojowe, dzięki któremu już teraz wprowadzamy na rynek zielone produkty w każdym z naszych głównych segmentów biznesowych: w Agro, w Tworzywach i w Chemii. Obserwujemy duże zapotrzebowanie na zielone produkty wśród naszych klientów, dlatego będziemy rozszerzać portfolio produktów w tym kierunku” – stwierdził Hinc.

Przypomniał, że spółka zarówno w 2023 r., jak i w kolejnych latach będzie realizować projekt „Zielone Azoty” dotyczący transformacji klimatyczno-energetycznej spółek grupy kapitałowej. Założenia tej transformacji obejmują: dostarczanie zielonej energii dla przemysłu, dekarbonizację, ograniczanie emisyjności oraz nowe zielone produkty.

Prezes Grupy Azoty zwrócił uwagę, że sytuacja na europejskim rynku gazu potwierdziła, że zwrot w stronę zielonych technologii i produktów „był słuszną decyzją”. „W przypadku europejskich producentów dywersyfikacja źródeł energii to nie tylko kwestia ciągłości biznesu, ale również docelowo możliwość zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego naszego kontynentu” – podkreślił.

Hinc wskazał, że do 2030 r. średni udział OZE w produkcji energii elektrycznej w Grupie Azoty ma wynieść 40 proc. „Dzięki planowanym inwestycjom zredukujemy koszt zakupu energii o ponad 200 mln zł w skali roku. Wdrażamy ambitny plan dekarbonizacji. Dążymy do redukcji emisji CO2 o 34 proc. w stosunku do 2020 r. dla emisji energetyki własnej oraz redukcji o 51 proc. w przypadku emisji energii elektrycznej kupowanej spoza grupy kapitałowej” – przypomniał.

W roku 2023 Grupa Azoty uruchomi flagową inwestycję – Polimery Police. „Projekt ten jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie rynku krajowego i europejskiego na polipropylen. Polska od wielu lat jest importerem netto polipropylenu, dlatego znacząca część wolumenu +Gryfilenu+ – nowych produktów Grupy Azoty Polyolefins S.A., naszej spółki celowej – będzie kierowana na rynek polski” – zapowiedział Hinc.

Jak ocenił, „nasz kraj dołączy do czołówki producentów polipropylenu w Europie i będzie jego największym wytwórcą w regionie Europy Środkowo-Wschodniej”.

Hinc poinformował, że postęp prac w ramach projektu wynosi ponad 98 proc. Wskazał też, że pierwsza dostawa propanu, która miała miejsce w drugiej połowie grudnia br., to potwierdzenie, że uruchomienie nowej fabryki Polimerów Police nastąpi już w 2023 r.

Prezes Grupy Azoty odniósł się również do zawirowań na europejskim rynku gazu i związanego z tym wstrzymywania lub ograniczania produkcji nawozów przez kluczowych producentów w Europie.

„Nie ma wątpliwości, że agresja rosyjska, której jednym z efektów były m.in. drastycznie wysokie, nieodnotowywane wcześniej ceny gazu, jeszcze spotęgowała to zjawisko. Grupa Azoty zdecydowała o ograniczeniu produkcji nawozów dopiero pod koniec sierpnia 2022 r., kiedy to europejskie ceny gazu pobiły swoje historyczne rekordy” – zaznaczył Hinc.

Wskazał też, że w Unii Europejskiej nadal część mocy produkcyjnych pozostaje wyłączonych lub ograniczonych, pomimo zbliżającego się sezonu aplikacyjnego na polach.

„Produkcja przy obecnych, bardzo rozchwianych warunkach rynkowych obarczona jest dużym ryzykiem biznesowym” – ocenił Hinc. Dodał, że „nawet w czasie ograniczenia produkcji spółki grupy kapitałowej bez przerw prowadziły sprzedaż nawozów ze swoich magazynów. Obecnie instalacje produkcyjne Grupy Azoty pracują bez przeszkód” – podkreślił.

Grupa Azoty to największy w Polsce producent nawozów. Zajmuje też drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych; ma również istotną pozycje na rynkach takich produktów jak: melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. 

Źródło/ PAP/ Fot. Grupa Azoty

Zobacz podobne

Na Zalewie Wiślanym trwa budowa sztucznej wyspy

BS

Masowiec, który osiadł na mieliźnie w Kanale Sueskim, opóźnił ruch 21 statków

BS

Dlaczego nie doszło do powodzi na Odrze. Podsumowanie akcji

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie