Polski Portal Morski
Aktualności Technologie

Wiatrak dla Politechniki Morskiej

Wiatrak – symulator elektrowni wiatrowej stanął przy budynkach Politechniki Morskiej przy ulicy Willowej w Szczecinie.

Politechnika Morska kupiła prawdziwy wiatrak, który wiele lat pracował – mówi prorektor do spraw nauki Artur Bejger. – Udało się pozyskać siłownię wiatrową, która jakiś czas co prawda pracowała, ale za to jest wyposażona praktycznie we wszystkie możliwe systemy, które potencjalny serwisant powinien znać, poczuć i zobaczyć, jak to wszystko pracuje.

Wiatrak ma 20 metrów, będzie produkował prąd. – To się łączy również z pewnymi kosztami. Nowa siłownia wiatrowa jest bardzo trudna do zdobycia, poza tym koszty zdecydowanie przekraczałyby możliwości uczelni. Dlatego staraliśmy się zdobyć wiatrak, który byłby w zakresie naszych możliwości finansowych – tłumaczy Bejger.

Symulator ma służyć studentom Politechniki Morskiej do nauki pracy na wysokości, ćwiczeń asekuracji oraz ewakuacji pożarowej.

Na Politechnice Morskiej, a wcześniej Akademii Morskiej, już drugi rok kształceni są studenci na kierunku inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe.

Źródło: Radio Szczecin Fot.: M.Pijanowski

Zobacz podobne

Nowy Terminal Promowy w Porcie Gdynia otwiera korytarz morski na Adriatyk

BS

Polskie żeglarstwo pod zaborami

BS

Inauguracja wystawy jubileuszowej Portu Gdynia na Uniwersytecie Gdańskim

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie