Polski Portal Morski
Aktualności Offshore

Nowe morskie projekty wiatrowe na Bałtyku

Szwedzki deweloper energii odnawialnej Eolus Vind AB otrzymał pozwolenia na badania dla dwóch morskich projektów wiatrowych o łącznej mocy 3,5 GW na wodach fińskich.

Pozwolenia zostały wydane przez fiński rząd dla parków wiatrowych Wellamo i Tuulia, które mają powstać w fińskiej strefie ekonomicznej Zatoki Botnickiej – poinformowało kierownictwo spółki Eolus.

Tuulia będzie zlokalizowana około 30 km na północny-zachód od miasta Pori na zachodnim wybrzeżu Finlandii, a Wellamo – 90 km na południowy zachód od Pori. Dwie farmy wiatrowe będą składać się z około 100 turbin każda i dostarczać od 14 TWh do 16 TWh czystej energii rocznie do fińskiej sieci elektroenergetycznej.

Kolejne kroki w rozwoju obu programów to ocena oddziaływania na środowisko, która ma się rozpocząć już w styczniu 2023 r., oraz badania dna morskiego, które odbędą się w 2023 r.

„To ważny krok w kierunku realizacji naszych pierwszych morskich projektów wiatrowych w Finlandii. Naszym celem jest, aby obie farmy wiatrowe zaczęły produkować energię elektryczną w latach 30. XXI wieku” – powiedział dyrektor generalny Eolus Per Witalisson.

Projekt Wellamo jest opracowywany przez SeaSapphire – spółkę joint venture pomiędzy irlandzkim deweloperem pływającej morskiej energii wiatrowej Simply Blue Group i Eolus. Obie firmy połączyły siły w listopadzie, aby opracować  cztery morskie projekty wiatrowe na Morzu Bałtyckim, dwa w Szwecji i dwa w Finlandii.

źródło mat. prasowy / fot. Shutterstock

Zobacz podobne

Wyjścia ewakuacyjne w tunelu już gotowe

BS

The Ocean Race Europe: Sailing Poland w końcu na podium. 3. miejsce Polaków w Cascais

BS

Gróbarczyk: 360 mln zł na budowę falochronu w Świnoujściu stało się faktem

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie