Polski Portal Morski
Aktualności Stocznie

Stocznia Crist rozpoczęła cięcie blach kolejnego jednokadłubowego statku

Dnia 30.12.2022 o godzinie 10:00 w stoczni CRIST rozpoczęła się ceremonia cięcia blach drugiego projektu jednokadłubowego statku dla armatora ULSTEIN VERFT o numerze roboczym NB319, który ma służyć do obsługi farmy wiatrowej . Jest to statek bliźniaczy projektu NB318 , którego cięcie blach miało miejsce całkiem niedawno – 18.11.2022.

Jednostka w budowie będzie w stanie spełnić ogólne wymagania morskiej branży wiatrowej, takie jak przewóz personelu, ładunków, paliwa olejowego ,wody w zbiornikach, części zamiennych oraz innych ładunków drobnicowych pod i na pokładach otwartych. Statek będzie posiadał 91 kabin , pomieści maksymalnie 126 osób. Będzie napędzany elektrycznie , wspomagany bateryjnie. Hybrydowy napęd akumulatorowy oraz paliwo metanolowe umożliwi zerową emisję. System ładunkowy będzie zapewniać bezpieczeństwo oraz umożliwi sprawny załadunek i rozładunek statku. Kształt kadłuba zapewnia doskonałe osiągi w zakresie zużycia paliwa, zwrotności, prędkości, stabilności, ładowności i wykorzystania energii. Oparty jest na technologii ULSTEIN TWIN X-STERN , jest to cecha konstrukcyjna obejmująca ostrzejsze linie kadłuba i eliminująca płytę pawęży, zwiększa funkcjonalność dzięki pozytywnemu wpływowi na utrzymanie położenia statku, reakcję fal, komfort i bezpieczeństwo w trudnych warunkach poprzez zmniejszenie sił uderzenia fal, wilgotności pokładu i rozprysku.

Statek będzie zoptymalizowany pod kątem sprawnego i wydajnego wykonywania pracy techników i przemieszczania ładunku na pokładzie, celem zminimalizowania ręcznego przenoszenie ładunku, narzędzi i części zamiennych. Jednostka będzie miała długość całkowitą 89,6 m i szerokość 19,2 m.

źródło Crist/ fot. mat. prasowy

Zobacz podobne

Sejm/ Rozpatrzono informacje nt. prac nad projektem nowelizacji ustawy o pracy na morzu

JK

PGE i Ørsted uruchamiają przetarg na wynajem statków instalacyjnych morskich turbin wiatrowych dla MFW Baltica

KM

Zanieczyszczenie wód azotanami zmniejszyło się

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie