Polski Portal Morski
Aktualności Polska Morska TV Porty

Rok 2022 w Porcie Gdynia

Rok 2022 dla Portu Gdynia był to wyjątkowy czas, w którym świętowano przede wszystkim 100-lecie portu. W ostatnim czasie port podejmował też sporo inwestycji. W ostatnim miesiącu roku podpisano umowę na przebudowę Nabrzeża Indyjskiego.

Dzierżawcą gruntów, na których znajduje się Bałtycki Terminal Kontenerowy ponownie została firma International Container Terminal Services z Filipin.

Jedną z ważniejszych inwestycji jest przebudowa akwenów wewnętrznych Portu Gdynia do głębokości 16 m” inwestycja prowadzona jest przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia realizowanych w ramach zadania inwestycyjnego „Pogłębianie toru podejściowego i akwenów wewnętrznych Portu Gdynia – etapy I i III oraz przebudowa nabrzeży w Porcie Gdynia – etapy II i III”.

W minionym roku bardzo ważnym wydarzeniem było uruchomienie nowego terminala promowego. W Sierpniu po raz pierwszy jednostka zacumowała przy Publicznym Terminalu Promowym. Zakończono również rozbudowę placów manewrowo-składowych w Porcie Gdynia.

Jednak 2022 rok był rokiem wyjątkowym dla portu Gdynia, 100- lecie utworzenia portu było najważniejszym wydarzeniem. Obchody stulecia wzbogaciło oficjalne odsłonięcie elementu małej architektury, w postaci rzeźby z brązu w formie ławeczki, z postaciami budowniczych portu: Tadeuszem Wendy i Eugeniusza Kwiatkowskiego, obok których każdy będzie miał okazję usiąść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Pamiątkowa ławeczka stanęła na końcu Nabrzeża Pilotowego i będzie trwałym elementem lokalnego krajobrazu, dostępnego dla wszystkich. Ostroga Pilotowa to ogólnodostępne miejsce o unikalnych walorach, chętnie odwiedzane przez mieszkańców Gdyni i turystów, gdzie można poczuć klimat prawdziwego portu morskiego. To drugie tak prestiżowe miejsce po Nabrzeżu Pomorskim w gdyńskim porcie.

źródło/ fot. Port Gdynia

Zobacz podobne

Polska gospodarka morska gotowa na wielkie inwestycje

KM

Jacht I Love Poland na oceanie

BS

Odnalezione w Vaxholm wraki to okręty wykorzystane do najazdu na Polskę w XVII wieku

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie