Polski Portal Morski
Aktualności Porty Ważne

Portowe podsumowanie roku 2022

Finał parkingowego przedsięwzięcia przy terminalu promowym w Świnoujściu

Przy Terminalu Promowym w Świnoujściu oddano do użytku nowy dodatkowy parking na 278 miejsc postojowych dla samochodów ciężarowych. Tym samym zakończyła się inwestycja Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. Przedsięwzięcie warte ponad 30 mln złotych zrealizowała w formule projektuj  i zbuduj firma PRO-TRA BUILDING Sp. z o.o. z Wrocławia. Projekt dofinansowany ze środków UE z funduszy CEF „Łącząc Europę”.

Portowa pomoc dla Ukrainy

ZMPSiŚ zorganizował zbiórkę darów rzeczowych (art. chemiczne i plastyczne dla dzieci) dla uchodźców z Ukrainy. Dodatkowo spółka zrezygnowała z pobierania opłat portowych od Ukraińców płynących promami do Skandynawii, ich samochodów oraz pomocy humanitarnej dla Ukrainy. 

Wizyta senatorów

Senatorowie z Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Komisji Środowiska przyglądali się pracy portu w Szczecinie i Świnoujściu, to w ramach dwudniowej wizyty studyjnej.

9. Międzynarodowy Kongres Morski

29-30 czerwca odbył się w Szczecinie 9. Międzynarodowy Kongres Morski.

Węgiel i gaz LNG priorytetem

W związku z kryzysem energetycznym w Europie, węgiel i gaz LNG stały się priorytetowymi ładunkami w zespole portów Szczecin-Świnoujście. 

Katastrofa ekologiczna na Odrze 

ZMPSiŚ S.A. od początku aktywnie uczestniczył w działaniach na rzecz poprawy sytuacji w regionie. Portowa Straż Pożarna stawiała zapory oraz wyławiała śnięte ryby. Prowadzony był ciągły monitoring sytuacji, w tym wykonywane były systematycznie badania jakości wód akwenów portowych. Te prowadziło Portowe Laboratorium Badań Środowiska i Higieny Pracy.  

Zmiana nazwy nabrzeża Rosyjskiego

Nabrzeże Rosyjskie w szczecińskim porcie zmieniło nazwę na Ukraińskie. Taką uchwałę na wniosek Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście – właściciela terenu, podjęła Rada Miasta Szczecin, do której kompetencji należą m.in. sprawy dotyczące nazw ulic, placów i nabrzeży.

Terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych powstanie w Świnoujściu

Na nab. Niemieckim szczecińskiego portu odbyła się uroczysta konferencja prasowa podczas, której podpisano pomiędzy ZMPSiŚ SA a PKN Orlen umowę dzierżawy na budowę w porcie Świnoujście pierwszego w Polsce i jednego z najnowocześniejszych na świecie terminalu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych. Uzupełnieniem inwestycji będzie fabryka turbin, którą firma Vestas wybuduje w Szczecinie. Terminal instalacyjny powstanie na 20 hektarach terenów dawnej stoczni remontowej w Świnoujściu, które w grudniu 2021 roku kupił ZMPSIŚ SA. Umowę w tej sprawie uroczyście podpisali na terenie szczecińskiego portu prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek i prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA, Krzysztof Urbaś.

102 litry krwi na koncie portowców

Klub Honorowych Dawców Krwi działający przy Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie siódmy raz zorganizował portową zbiórkę krwi. Portowcy mają już na swoim koncie 102,33 litrów krwi. Do udziału w tegorocznej akcji zgłosiła się rekordowa liczba chętnych, 43 osoby. Krew oddało 37 z nich. W rezultacie zebrano 16,33 litra tego życiodajnego daru.

ZMPSiŚ SA nagrodzony tytułem „Równa firma 2022”

W plebiscycie firm zaangażowanych społecznie, ZMPSiŚ otrzymał kolejny raz tytuł „Równa Firma 2022”. Kapituła, w skład, której wchodzą przedstawiciele biznesu oraz środowiska akademickiego nagrodziła ZMPSiŚ za wspieranie dzieci i młodzieży w aktywności sportowej, wydarzeń kulturalnych i społecznych oraz edukacyjnych, w tym za program „Dni portu w szkole”.

Nowy statek pożarniczy we flocie zarządu portów

„Strażak-28” zasilił flotę statków pożarniczych dbających o bezpieczeństwo portów Szczecin-Świnoujście. Nowoczesna jednostka została zbudowana w  gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. Chrzest jednostki wraz z podniesieniem bandery odbył się w Mikołajki 6 grudnia. „Strażak-28” będzie trzecim we flocie ZMPSiŚ S.A. Obecnie w Szczecinie cumuje „Strażak-24”, w Świnoujściu zaś „Strażak-26”. 

Rekord przeładunków

Operatorzy portowi działający w zespole portów Szczecin-Świnoujście w 2022 roku obsłużyli ponad 36,7 mln ton ładunków. Oznacza to, że w stosunku do 2021 roku porty są na plusie o blisko 11 proc. W 2022 roku w portach było więcej węgla, rudy, paliw i gazu LNG.

Darczyńca roku 2022

Oprócz typowo biznesowej, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. posiada także społeczną twarz. Spółka od lat wspiera młodzieżowe grupy sportowe, działające przy szkołach i klubach sportowych, lokalne kluby i stowarzyszenia sportowe, jak również wydarzenia społeczno-kulturalne na rzecz zarówno kultury masowej jak i osiedlowych stowarzyszeń oraz klubów. Ponadto poprzez cykliczną organizację portowych zbiórek krwi ZMPSiŚ szerzy tę idę wśród młodzieży osiemnastoletniej w szczecińskich szkołach. Z kolei poprzez inicjatywę edukacyjną pn. „Dni Portu w szkole” propagowana jest wiedza z zakresu gospodarki morskiej i funkcjonowania portów.  

W tym roku Spółka i jej pracownicy bardzo mocno zaangażowali się w pomoc Ukrainie. Za co otrzymaliśmy tytuł „Darczyńca Roku 2022” przyznawany przez Polski Czerwony Krzyż. Tym samym tytułem została odznaczona Portowa Straż Pożarna. Za całokształt działalności z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu dostaliśmy tytuł „Równa firma 2022” przyznawanej przez biznes i środowisko akademickie.

Źródło/fot.: ZMPSiŚ

Zobacz podobne

89. urodziny Dworca Morskiego

BS

Szkolenie sił przeciwminowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

KM

Maersk i Hapag-Lloyd nawiązały współpracę operacyjną

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie