Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

Ferie zimowe 2023 w Narodowym Muzeum Morskim

Ferie zimowe nad morzem to doskonała okazja zarówno do odpoczynku, jak i do odkrywania nowych horyzontów, a także zdobywania niezapomnianych doświadczeń. Tak się składa, że podczas tegorocznej zimowej przerwy w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego czeka na Was mnóstwo nowych i nieszablonowych zajęć. Edukatorzy NMM przygotowali warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, podczas których nie będzie miejsca na nudę! Zapraszamy rodziny z dziećmi, osoby indywidualne oraz grupy zorganizowane od 16 stycznia do 24 lutego do naszych oddziałów w Gdańsku, Tczewie oraz Kątach Rybackich.

GDAŃSK: Spichlerze na Ołowiance
Żuraw, smoki i ośmiornice – czy lepienie ma granice? 
Zainspirujemy się wystawą „Odcienie Żurawia” i stworzymy prace z gliny samoutwardzalnej, które pomalujemy farbami akrylowymi. Natchnienia poszukamy w dziełach ukazujących zarówno mroczny, podwodny świat morskich stworzeń, jak i jasne, piaszczyste plaże. Nie zabraknie również motywów baśniowych, a nawet mitologicznych.

GDAŃSK: Spichlerze na Ołowiance
Na łyżwy z wikingami!
Czy wikingowie dobrze bawiliby się podczas ferii zimowych? Jak spędzali czas, gdy zapadała noc polarna? Podczas rodzinnych zajęć na wystawie „Truso. Legenda Bałtyku” przekonamy się, że wikingowie nie byli wyłącznie straszliwymi wojownikami – poznamy ich talenty i zainteresowania oraz spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: czy umieli jeździć na… łyżwach?

GDAŃSK:  Ośrodek Kultury Morskiej
Zimowy eko-rejs 
W trakcie warsztatów wykonamy eko-statki z materiałów zazwyczaj uważanych za śmieci, takich jak plastikowe butelki czy opakowania po jajkach. Nie uznajemy żadnych gotowych rozwiązań – nasze projekty ograniczać będzie tylko wyobraźnia! Następnie zabierzemy statki na wystawę „Łodzie ludów świata”, gdzie dokończymy wspólną zabawę.

GDYNIA: statek-muzeum „Dar Pomorza”
Serdecznie zapraszamy na rodzinne spacery po najpiękniejszym polskim żaglowcu. Będzie to specjalne zwiedzanie z przewodnikiem najciekawszych pomieszczeń „Daru Pomorza”. Odwiedzimy m.in. maszynownię, żagielkoję i salon komendanta – a w każdej z tych przestrzeni nasz przewodnik opowie o ciekawostkach związanych z danym miejscem, a także odpowie na wszystkie pytania entuzjastów żaglowców.

TCZEW: Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków Statków
Morskie opowieści

Na zajęciach przedstawimy historie oceanicznych podróży dwóch dzielnych jachtów i ich załóg. Obejrzymy mapy morskie i zastanowimy się, jakie informacje możemy z nich wyczytać. Odszyfrujemy zakodowane wiadomości, zapoznamy się ze specjalistycznym sprzętem ratunkowym – kombinezonem, tratwą i kamizelkami oraz dowiemy się, dlaczego wzdłuż wybrzeża buduje się latarnie morskie.

W krainie chińskich znaków
Z czego słynie kraj, z którego pochodzi piękna łódź typu sampan, znajdująca się w naszym Muzeum? Między innymi z charakterystycznego pisma! Czym różni się ono od tych z innych stron świata? Na warsztatach zajmiemy się kaligrafią i spróbujemy odtworzyć chińskie pismo. Ale to nie wszystko! Dowiemy się także, czy Chińczycy obchodzą Nowy Rok, tak jak my w Polsce i jaki ma to związek z… królikiem.

KĄTY RYBACKIE: Muzeum Zalewu Wiślanego
W warsztacie powroźnika 

Podczas zajęć zaprezentujemy tor powroźniczy wraz z maszyną do skręcania lin. Zapoznamy się z techniką skręcania lin oraz nazwami narzędzi używanych przez powroźnika. Rozwiązując zadania przygotowane w kartach pracy, dowiemy się, jakie tworzywa wykorzystywano dawniej do skręcania lin.

Śladami dawnych rybaków. Gra terenowa 
Zapraszamy na rodzinną grę terenową, dzięki której nie tylko poznamy historię rybołówstwa
i szkutnictwa nad Zalewem Wiślanym, ale także sprawdzimy naszą spostrzegawczość i umiejętność logicznego myślenia.

Szczegóły (terminy, ceny, rezerwacje) na stronie
https://nmm.pl/2023/01/02/ferie-zimowe-2023-w-narodowym-muzeum-morskim/

żródło: NMM / fot. NMM

Zobacz podobne

 Siły ukraińskie zatopiły rosyjski okręt desantowy u wybrzeży Wyspy Węży

BS

Kalendarium historyczne MMW – 5 lipca 1921 – Marynarze w III Powstaniu Śląskim

KM

Symulator Broni Podwodnej w Akademii Marynarki Wojennej do modernizacji

MZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie