Polski Portal Morski
Aktualności

Bułgaria/ Władze: umowa gazowa z tureckim koncernem BOTAS to wielki przełom dla UE

Umowa podpisana przez firmę Bułgargaz i turecki koncern BOTAS to historyczne wydarzenie dla Bułgarii i wielki przełom dla Unii Europejskiej – powiedział w niedzielę bułgarski minister energetyki Rosen Christow cytowany przez agencję BTA.

„Jest to wielki przełom dla Unii Europejskiej, ponieważ przewiduje dostawy gazu przez tureckie terminale do Bułgarii i Europy. Mamy pełne poparcie Komisji Europejskiej” – poinformował minister.

Państwowa spółka gazowa Bułgargaz i turecki koncern BOTAS podpisały 3 stycznia umowę, która przyznaje Bułgarii dostęp do tureckich terminali LNG i sieci przesyłowej gazu na 13 lat – przypomniała agencja BTA.

Minister Christow wyjaśnił w niedzielę, że umowa dotyczy wyłącznie rezerwacji mocy w terminalach i wyklucza handel gazem, ponieważ Bułgargaz handluje na podstawie przejrzystych procedur i przetargów.

Odpowiadając na pytanie dotyczące rosyjskiego koncernu Łukoil Christow powiedział, że musi on operować na terytorium Bułgarii, jeżeli jej mieszkańcy chcą mieć paliwa w przystępnej cenie. W przyszłym tygodniu Bułgaria podpisze memorandum z Grecją, aby wznowić projekt ropociągu Aleksandropolis-Burgas i importować niepochodzącą z Rosji ropę – poinformował minister.

Pierwotnie rurociąg miał transportować ropę z bułgarskiego miasta Burgas do greckiego portu Aleksandropolis. Teraz surowiec ma popłynąć w przeciwnym kierunku – napisała agencja BTA.

źródło PAP/ fot. Shutterstock

Zobacz podobne

Wyścig żaglowców na Morzu Północnym

PL

Pogłębienie toru wodnego jako inwestycja przyjazna środowisku

KM

Nagroda specjalna Rejs Roku dla Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie