Polski Portal Morski
Aktualności

Bułgaria/ Władze: umowa gazowa z tureckim koncernem BOTAS to wielki przełom dla UE

Umowa podpisana przez firmę Bułgargaz i turecki koncern BOTAS to historyczne wydarzenie dla Bułgarii i wielki przełom dla Unii Europejskiej – powiedział w niedzielę bułgarski minister energetyki Rosen Christow cytowany przez agencję BTA.

„Jest to wielki przełom dla Unii Europejskiej, ponieważ przewiduje dostawy gazu przez tureckie terminale do Bułgarii i Europy. Mamy pełne poparcie Komisji Europejskiej” – poinformował minister.

Państwowa spółka gazowa Bułgargaz i turecki koncern BOTAS podpisały 3 stycznia umowę, która przyznaje Bułgarii dostęp do tureckich terminali LNG i sieci przesyłowej gazu na 13 lat – przypomniała agencja BTA.

Minister Christow wyjaśnił w niedzielę, że umowa dotyczy wyłącznie rezerwacji mocy w terminalach i wyklucza handel gazem, ponieważ Bułgargaz handluje na podstawie przejrzystych procedur i przetargów.

Odpowiadając na pytanie dotyczące rosyjskiego koncernu Łukoil Christow powiedział, że musi on operować na terytorium Bułgarii, jeżeli jej mieszkańcy chcą mieć paliwa w przystępnej cenie. W przyszłym tygodniu Bułgaria podpisze memorandum z Grecją, aby wznowić projekt ropociągu Aleksandropolis-Burgas i importować niepochodzącą z Rosji ropę – poinformował minister.

Pierwotnie rurociąg miał transportować ropę z bułgarskiego miasta Burgas do greckiego portu Aleksandropolis. Teraz surowiec ma popłynąć w przeciwnym kierunku – napisała agencja BTA.

źródło PAP/ fot. Shutterstock

Zobacz podobne

Komisja sejmowa za projektem ograniczającym zanieczyszczanie Bałtyku przez statki w portach

BS

Neutralizacja niewybuchów w Gdyni

BS

Zabytkowy Kanał Augustowski ma 200 lat

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie