Polski Portal Morski
Aktualności

Rząd planuje więcej aukcji i więcej mocy z morskich farm wiatrowych

Z 5 do 12 GW miałaby wzrosnąć moc morskich farm wiatrowych, wybudowanych w wyniku rozstrzygnięć planowanych na II połowę lat 20. aukcji – taki zapis został wprowadzony do rządowego projektu zmiany ustawy o OZE, który trafił na komitety ds. europejskich i cyfryzacji.

Jak wynika z opublikowanej najnowszej wersji projektu, przed skierowaniem go pod obrady Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji i Komitetu ds. Europejskich znalazł się w nim dodatkowy artykuł, dotyczący zmiany ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych.

Proponowany zapis zakłada, że w tzw. II Fazie rozwoju offshore zamiast dwóch planowanych na lata 2025 i 2027 aukcji dla nowych farm wiatrowych będą cztery takie aukcje – w latach 2025, 2027, 2029 i 2031.

Maksymalna łączna moc zainstalowana elektryczna morskich farm wiatrowych, w odniesieniu do których może zostać przyznane prawo do pokrycia ujemnego salda w drodze aukcji w kolejnych latach ma w sumie wynosić 12 GW, zamiast 5 GW, jak przewidują obowiązujące przepisy.

Na mocy obecnych regulacji wsparcie zostało przyznane dla projektów morskich farm wiatrowych o mocy 5,9 GW, z których pierwsze mają ruszyć w 2026 r. Prawo do pokrycia ujemnego salda zostało tym projektom przyznane w drodze decyzji Prezesa URE. W tzw. II Fazie rozwoju prawo do wsparcia ma być przyznawane w drodze konkurencyjnych aukcji.

Polityka Energetyczna Polski w aktualnej wersji przewiduje budowę do 2040 r. na Bałtyku 11 GW mocy wiatrowych. W opublikowanym w listopadzie 2022 r. raporcie Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej oszacowało potencjał wykorzystanie pod farmy wiatrowe wszystkich zidentyfikowanych obszarów w polskiej części Bałtyku na 33 GW mocy zainstalowanej.

Źródło: PAP Fot.: Ch.Furlong/Getty Images

Zobacz podobne

Stop powodzi! Wody Polskie ukończyły system zabezpieczenia przeciwpowodziowego w regionie dolnej Odry

PL

Kongresmeni wzywają prezydenta USA Joe Bidena do dalszego wspierania Trójmorza

KD

Akademia Morska w Szczecinie. Już za tydzień, 16 lipca koniec rekrutacji

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie