Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Turystyka

Dar Pomorza najczęściej odwiedzanym oddziałem NMM

Zacumowany przy nabrzeżu Pomorskim w Gdyni żaglowiec Dar Pomorza jest nie tylko jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych w Gdyni, ale i najchętniej odwiedzanym spośród 9 oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. W ubiegłym roku na jego pokład weszło ponad 110 tys. zwiedzających.

Choć centrala Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku mieści się na Ołowiance – jednej z wysp na przepływającej przez gdańską starówkę Motławie, to jego oddziały znajdują się w kilku pomorskich miastach – Gdańsku, Gdyni, Tczewie, Kątach Rybackich, Helu i w budowie w Łebie. Jest ich w sumie 9, a największą popularnością cieszy się oddział gdyński czyli Dar Pomorza.W przygotowanym przez Muzeum podsumowaniu roku 2022 żaglowiec potwierdził swoją pozycję lidera z wakacji (lipiec-sierpień), podczas których odwiedziło go 42. tys. turystów, co było najlepszym wynikiem wśród oddziałów NMM.

Koniec roku Dar Pomorza zamknął z wynikiem ponad 110 tys. zwiedzających. Jak podaje Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, był to dla tej instytucji rekordowy rok, w którym wszystkie muzealne placówki odwiedziło 385 tys. zwiedzających, o 130 tys. osób więcej niż w 2021 roku. Pod względem ilości odwiedzin na drugim miejscu uplasował się statek-muzeum „Sołdek” z ponad 79 tysiącami odwiedzin w 2022 roku. Niewiele mniejszą frekwencję zanotował Ośrodek Kultury Morskiej w Gdańsku (72 tys.), Spichlerze na Ołowiance (50 tys.) i Muzeum Rybołówstwa w Helu (44 tys.).

– Wielkość statku jest imponująca, spełniłem właśnie swoje marzenie. Telewizyjne relacje nie oddają klimatu, jaki panuje na pokładzie. To jest największa jednostka, na której byłem. Można przenieść się w czasie i poznać warunki życia załogi. To dobra lekcja historii i to nie tylko dla fanów morza. Największe wrażenie robi maszynownia, ale też kuchnia, jadalnie i kabiny oficerskie – mówią turyści odwiedzający Dar Pomorza.

Wśród wszystkich gdyńskich atrakcji turystycznych „Biała Fregata” znajduje się w ścisłej czołówce, a popularnością ustępuje tylko kilku instytucjom. W sezonie turystycznym 2022 (czerwiec, lipiec, sierpień) odwiedziło żaglowiec 61 tys. osób. Większym zainteresowaniem cieszyły się tylko w tym czasie: Muzeum Marynarki Wojennej wraz z okrętem-muzeum ORP Błyskawica (90 tys.), Centrum Nauki Experyment (91 tys.) i Akwarium Gdyńskie (240 tys.)

Trójmasztowy żaglowiec zbudowany został w 1909 r. Od lat 30. do 80. XX w. służył Polskiej Marynarce Handlowej jako jednostka szkoleniowa dla studentów Szkoły Morskiej w Gdyni. Na półmetku dotychczasowego życia, w 1972 roku, odniósł niespodziewany sukces – zwyciężył międzynarodowe regaty Operation Sail ‘72.

Dziś jest jednym z najważniejszych zabytków polskiego dziedzictwa morskiego. W zabytkowych przestrzeniach, takich jak salon komendanta, mesa, szpital, stanowiska sterowe czy maszynownia zachowane zostały artefakty dokumentujące historię żaglowca i jego załóg, a miejscem szczególnym jest zaaranżowana kabina słynnego pisarza, kpt. ż. w. Karola Olgierda Borchardta. Zwiedzanie żaglowca ułatwia przewodnik STATEK-MUZEUM „Dar Pomorza”, przygotowany przez wieloletniego kustosza żaglowca Marka Twardowskiego.

W sezonie jesienno-zimowym żaglowiec jest dla zwiedzających zamknięty, ale cały czas można podziwiać go z nabrzeża Pomorskiego. Na i pod pokład Daru Pomorza będzie można znów wejść już wkrótce – po 13 stycznia.

źródło http://www.gdynia.pl / fot.NMM

Zobacz podobne

Rząd USA rozważa, czy zachować wymóg przewożenia paliwa amerykańskimi statkami

BS

Marynarka wojenna: 20 okrętów wypłynęło na Morze Bałtyckie na ćwiczenia

BS

Kino Letnie Stogi czas zacząć!

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie