Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

Rozwój technologii wodorowych. Wspólna inicjatywa Grupy Azoty i ZUT-u

Kolejny krok w rozwoju odnawialnych źródeł energii w naszym regionie. Podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia Akademii Wodorowej. Będzie to druga taka inicjatywa w Polsce. Akademię utworzą Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny i Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police.

Zachodniopomorska Dolina Wodorowa nabiera rozpędu. Zaledwie dwa miesiące po jej powstaniu zapowiedziano powołanie Akademii Wodorowej. 

– Mam nadzieję, że młodzież, która do tej akademii przystąpi, to będą ludzie i studenci, którzy się pasjonują i widzą perspektywę rozwoju tej technologii, w związku z czym liczymy na ich większe zaangażowanie – powiedział Mariusz Grab, wiceprezes Grupy Azoty Police.

Projekt naukowy to inicjatywa, za którą odpowiadają Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police oraz Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny. Obie instytucje podpisały list intencyjny.

– Jesteśmy w stanie pomóc, wspólnymi siłami spowodować, żeby umieć wykorzystać ten wodór, magazynować go i sprawić, że nasze środowisko będzie się poprawiać – uważa dr hab. inż. Jacek Wróbel, prof. ZUT, rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

Wodór to czysta energia. Dzięki niemu będzie możliwe odejście od paliw kopalnych, co pozwoli zredukować emisję dwutlenku węgla. 

– Wodór jest przyszłością, bo jest europejski „Zielony Ład”, musimy odejść od tych paliw kopalnych, a wodór jest dużą szansą – podkreślił prof. Dr hab. inż. Rafał Rakoczy, dziekan Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT.

To jednak wciąż raczkująca technologia, dlatego potrzeba zdolnych naukowców, którzy będą ją rozwijać.

– Zgodnie ze wspomnianą strategią i z założeniem „zielonych Azotów”, chcemy mieć pozyskanych specjalistów w technologiach, bazujących na wykorzystaniu wodoru – opisuje Mariusz Grab, wiceprezes Grupy Azoty Police.

W tym ma pomóc Akademia Wodorowa. W jej ramach powstanie program dla studentów z województwa zachodniopomorskiego, którzy będą musieli przedstawić pomysł, na innowacyjne wykorzystanie wodoru. Najlepsze prace zostaną poddane ocenie, z szansą na zastosowanie w praktyce.

– Najlepsi studenci będą mogli liczyć na płatne staże w Grupie Azoty, jak również na zatrudnienie nad rozwojem tego pomysłu w rzeczywistości — tłumaczy prof. Dr hab. inż. Rafał Rakoczy, dziekan Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT.

Akademia rozpocznie program prawdopodobnie w marcu, a sam projekt Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej może okazać się wielkim sukcesem. 

– To województwo jest skazane na sukces, jeżeli chodzi o wodór, przez wielki potencjał przemysłu chemicznego, który tutaj jest i się rozwija – powiedziała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Zakłady Chemiczne Police już teraz produkują 450 tysięcy ton wodoru rocznie. Dzięki temu jesteśmy liderem transformacji energetycznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Zyska też policki port.

 W Policach możemy budować od podstaw zupełnie nowe rozwiązania. Pomysł na hub wodorowy jest kolejnym elementem, który pokazuje, że port w Policach może stać się portem uniwersalnym i otwartym na nowe technologie — ocenia Andrzej Łuc, prezes Morskiego Portu Police.

Technologia wodorowa już jest określana przyszłością gospodarki.

Źródło: TVP3 Szczecin Fot.: Polska Morska

Zobacz podobne

Porozumienie o współpracy naukowo-dydaktycznej PRS i PG

BS

PERN o jedną trzecią zwiększył potencjał paliwowy

KM

Dni Otwarte Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie