Polski Portal Morski
Aktualności Offshore Ważne

Spółki z Grupy Orlen z 4 nowymi koncesjami na norweskim szelfie

Spółki z Grupy Orlen zdobyły cztery nowe koncesje poszukiwawczo-wydobywcze na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Norweski rząd przyznał trzy nowe koncesje, w których udziały ma PGNiG Upstream Norway, oraz jedną, na której udziałowcem jest Lotos Norge.

Koncesje zostały przyznane przez rząd Norwegii w wyniku corocznej rundy koncesyjnej – APA (Awards in Predefined Areas) 2022. Jak poinformował we wtorek Norweski Dyrektoriat Naftowy, w tegorocznej rundzie oceniano wnioski koncesyjne 26 firm, a przyznano 47 koncesji, w których udziały ma w sumie 25 firm. 29 z tych koncesji znajduje się na Morzu Północnym, 16 na Morzu Norweskim, a dwie na Morzu Barentsa. 20 z przyznanych koncesji stanowi rozszerzenie już istniejących koncesji wydobywczych.

„Kluczowym czynnikiem dla dalszego tworzenia wartości na Szelfie będzie wykorzystanie dostępnych mocy w istniejącej infrastrukturze naftowo-gazowej. Ważne jest, aby firmy kontynuowały poszukiwania zasobów, znajdujących się blisko tej infrastruktury” – podkreślił dyrektor ds. zarządzania licencjami Dyrektoriatu Kalmar Ildstad.

Należące do Grupy Orlen PGNiG Upstream Norway zdobyło 20 proc. udziałów w koncesji PL1190 na Morzu Norweskim. Pozostali udziałowcy to Harbour Energy, która to firma jest operatorem na tej koncesji – 50 proc. i Lime Petroleum z 30 proc. Także na Morzu Norweskim leży koncesja PL1193, w której PGNIG Upstream Norway zdobyło 20 proc. 80 proc. przypadło Aker BP, który jest operatorem.

Na Morzu Północnym leży koncesja PL1172, w której po 30 proc. udziałów mają PGNiG Upstream Norway i DNO Norge. Operatorem z 40 proc. udziałów jest na tej koncesji Aker.

Także na Morzu Północnym leży koncesja PL1175, w której 20 proc. udziałów przypadło spółce Lotos Exploration andProduction Norge. 30 proc. ma w niej DNO Norge, a operatorem jest Aker BP, który ma 50 proc. udziałów.

źródło PAP/ fot. PGNiG

Zobacz podobne

Podpisano umowę na budowę Drogi Czerwonej

KM

Adam Bielan: prezydent Biden w relacjach z Rosją niestety kroczy drogą Baracka Obamy

KM

Z Ningbo w świat: chińskie miasto portowe przekształca się w globalne centrum otwierania się na rynki międzynarodowe

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie