Polski Portal Morski
Aktualności

ARP: w grudniu 2022 wyciszenie na międzynarodowym rynku węgla

Dominująca pod koniec grudnia ub. roku wyjątkowo ciepła aura, w połączeniu ze sporymi zapasami węgla w terminalach przeładunkowych i elektrowniach, wyciszyła międzynarodowy rynek tego surowca; obecnie wydaje się on nasycony – wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

Jak wskazano w opublikowanym we wtorek przez katowicki oddział ARP comiesięcznym podsumowaniu zagranicznych publikacji prasowych na temat światowego rynku węgla, koniec zeszłego roku uspokoił nastroje, panujące dotychczas na całym obszarze międzynarodowego rynku – wpłynęły na to: stopień jego nasycenia i pogoda.

„Dotychczasowe starania importerów, zarówno w obszarze Azji-Pacyfiku jak i Atlantyku, mające na celu zabezpieczenie ładunków w wyniku ograniczenia podaży wskutek trwającego konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, przyniosły oczekiwany rezultat, choć prawdopodobnie w perspektywie krótkoterminowej” – czytamy w opracowaniu.

Początek grudnia – wskazują eksperci – nie zapowiadał jeszcze tak spokojnego schyłku roku 2022 i sprzyjał zwiększonemu popytowi na energię z węgla, szczególnie w Europie. Niższe temperatury oraz słaba produkcja energii z wiatru w Niemczech, spowodowały, że tamtejsza produkcja energii z węgla była najwyższa w ostatnich dwóch latach.

Wzrost konsumpcji węgla w Niemczech na początku grudnia był częścią szerszego trendu dominującego wówczas w całej Europie, a wywołanego chłodniejszą pogodą. Wzrosła np. także produkcja energii z węgla we Francji, na początku miesiąca osiągając niemal maksymalne zdolności. Płynność europejskiego rynku węgla była jednak niewielka.

Analitycy oceniają, że – jak czytamy w opracowaniu ARP – „chwilowe uśpienie na ryku może stać się przysłowiową +ciszą przed burzą+, bowiem Chiny, które wskutek walki z przedłużającą się pandemią COVID-19 ograniczyły import i produkcję krajową, zwiększają działania, by uzupełnić braki na krajowym rynku i ponownie otworzyć się na import”.

„Dotychczasowe ograniczenie ze strony Chin sprzyjało złagodzeniu braków surowca w Europie na skutek wstrzymania dostaw węgla z Rosji, bowiem część wolumenów dotychczas kierowana do Chin, trafiała na rynki europejskie” – wyjaśniają specjaliści.

Według danych firmy doradczej Kleper, import węgla energetycznego do Europy w listopadzie ub. roku wzrósł rok do roku o 36,2 proc., do ok. 83 mln ton. „Ten wzrost zakupów węgla o 22 mln ton – największy w jakimkolwiek regionie w tym samym okresie – pozwolił przedsiębiorstwom energetycznym na całym kontynencie złagodzić wpływ nagłego załamania nie tylko dostaw węgla, ale i gazu, poprzez zwiększenie konsumpcji węgla importowanego z Ameryki Południowej, Afryki Południowej i Azji” – czytamy w analizie.

Podsumowując miniony rok, specjaliści zauważyli, iż dla węgla był on czasem nienotowanych dotąd rekordów cenowych, wywołanych inwazją Rosji na Ukrainę, zmieniając tradycyjne kierunki przepływów handlowych. „Mimo, iż światowe ceny węgla energetycznego nieco spadły w ciągu ostatnich kilku miesięcy, to nadal utrzymują się one na poziomie wyższym niż średnia z ostatnich dwóch lat” – podano w opracowaniu.

Według ostatniej prognozy Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE), mimo wielu wysiłków na rzecz przejścia na gospodarkę niskoemisyjną, zapotrzebowanie na węgiel w kolejnych latach nie będzie miało tendencji spadkowej. „Wysokie ceny gazu, zwłaszcza w Europie, pozwolą na utrzymanie wysokich, ale mimo wszystko konkurencyjnych cen węgla w stosunku do innych nośników” – uważają analitycy.

W swoim rocznym sprawozdaniu MAE przewiduje, że globalne zużycie węgla wzrośnie w tym roku o 1,2 proc., przekraczając po raz pierwszy 8 mld ton w ciągu jednego roku. Prognozuje się również, że zużycie węgla pozostanie na podobnym poziomie do 2025 r., ponieważ spadki w krajach wysokorozwiniętych są równoważone przez utrzymujący się silny popyt we wschodzących gospodarkach azjatyckich. Oznacza to, że węgiel pozostanie największym pojedynczym źródłem emisji dwutlenku węgla w globalnym systemie energetycznym.

Prognoza MAE zakłada również, że globalna produkcja energii z węgla może w tym roku wzrosnąć do rekordowego poziomu, podczas gdy produkcja węgla wzrośnie o 5,4 proc., do ok. 8,3 mld ton. Według Agencji, trzech największych producentów węgla – Chiny, Indie i Indonezja – pobije w tym roku rekordy produkcji, jednak mimo wysokich cen i marż, nie zakłada się wzrostu ilości inwestycji w projekty węglowe z powodu ograniczeń w ich finansowaniu.

Źródło/ PAP/ Fot. pixabay.com

Zobacz podobne

Inauguracja produkcji statków Kontroler – 31 i Kontroler – 35

KM

Negocjacje dotyczące przedłużenia umowy zbożowej są w krytycznym momencie

BS

291. dostawa gazu ziemnego do Terminala LNG w Świnoujściu

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie