Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Kolejna 208 dostawa LNG do Terminala w Świnoujściu

Do Terminala im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego dotarła druga dostawa LNG w tym roku. Jest to już 208 dostawa od początku istnienia terminala.

Gazowiec ASKLIPIOS dostarczył z USA około 104 mln m sześc. gazu ziemnego (wolumen po regazyfikacji). Dostawa została zrealizowana na podstawie długoterminowego kontraktu z Cheniere Marketing International.

W 2023 roku Grupa ORLEN planuje utrzymać wysoką efektywność operacji LNG, dostosowując wolumen importu gazu drogą morską do zapotrzebowania odbiorców i sytuacji rynkowej. Podobnie jak w 2022 r. dominującym kierunkiem importu będzie USA,  co ma związek z realizacją dwóch umów długoterminowych z amerykańskimi firmami Chenierem i Venture Global, o łącznym docelowym wolumenie prawie 3 mln ton LNG rocznie. Umowa z Cheniere weszła w życie już w 2019 roku, ale dopiero od tego roku wolumen dostarczanego na jej podstawie gazu osiągnie docelowy poziom 1,45 mln ton rocznie, co odpowiada ok. 2 mld m sześc. gazu w stanie lotnym. Realizacja umowy z Venture Global rozpocznie się w ciągu 2023 roku.

– Dostawy skroplonego gazu ziemnego do terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego stały się w 2022 roku głównym źródłem zaopatrzenia Polski w gaz zapewniając aż 1/3 krajowego zapotrzebowania na ten surowiec. Skutecznie wykorzystaliśmy kompetencje Grupy ORLEN i dostępną infrastrukturę regazyfikacyjną, aby bezpiecznie przeprowadzić krajową gospodarkę przez okres największego kryzysu na europejskim rynku gazu. W 2023 roku będziemy dalej optymalizować nasz portfel importu gazu, w czym pomogą nam nowe jednostki do przewozu LNG wyczarterowane przez Grupę ORLEN, z których dwie wejdą do służby już w tym roku – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

źrodło PGNiG/ fot. Gaz- System

Zobacz podobne

MI przygotowało zmiany ustawowe dotyczące m.in. rozwoju żeglugi śródlądowej

BS

„Arctowski” i „Kościuszko” po remoncie w Gdyni

JJ

Kryzys nie zatopił PŻM-u

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie