Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Naftoserwis z Grupy PERN zbadał w 2022 r. rurociągi w Polsce, w Belgii, na Słowacji i w Niemczech

Naftoserwis z Grupy PERN przeprowadził w 2022 r. pięć inspekcji rurociągów, w tym w Polsce, a także w Belgii, na Słowacji i w Niemczech. Sprawdzenie stanu technicznego magistrali w Belgii i na Słowacji przeprowadzono na zlecenie TD Williamson UK LTD – poinformowała spółka.

Według Naftoserwisu, w Polsce inspekcjami, czyli badaniem stanu technicznego, objęto w 2022 r. rurociąg łączący bazy magazynowe w Ostrowie Wielkopolskim i Wrocławiu na odcinku 105 km oraz rurociąg na trasie 215 km między rafinerią PKN Orlen w Płocku a bazą magazynową w Ostrowie Wielkopolskim.

Jak podała spółka, w ramach zleceń zagranicznych wykonano inspekcję rurociągu Belgian Pipeline Organisation, na odcinku 35 km Melsbroek-Beauvechain, zapewniającego w ramach NATO dostawy paliwa lotniczego dla baz myśliwców taktycznych. Z kolei na Słowacji sprawdzono stan techniczny rurociągu Slovnaft – słowackiego operatora z grupy kapitałowej MOL na trasie 69,7 km między rafinerią w Bratysławie a bazą magazynową Klacany.

„Zlecenia na terenie Belgii i Słowacji zrealizowane zostały na zlecenie TD Williamson UK LTD” – zaznaczył Naftoserwis.

Według spółki, w 2022 r. wykonano również inspekcję rurociągu w Niemczech, a badaniem stanu technicznego objęto odcinek 2,13 km magistrali MVL w Schwedt.

Naftoserwis należy do Grupy PERN podmiotu strategicznego dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, który odpowiada za tłoczenie rurociągami ropy naftowej w Polsce do rafinerii Grupy Orlen w Płocku i w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech oraz za magazynowanie na terenie kraju, zarówno surowca, jak i paliw płynnych.

Naftoserwis specjalizuje się m.in. w badaniu stanu technicznego rurociągów, w tym ropy naftowej, paliw i gazu przy wykorzystaniu tłoków diagnostycznych, które przemieszczają się wewnątrz magistrali, dostarczając kompleksowych danych np. o grubości ich ścianek czy korozji. W 2019 r. spółka wprowadziła do swej oferty wykrywanie pęknięć rurociągów za pomocą inteligentnych tłoków ultradźwiękowych, a także czyszczenia zbiorników na ropę naftową.

W lutym 2020 r. PERN informował, że Naftoserwis oraz amerykańska firma Q-Inline zakończyły badania stanu rurociągów paliwowych na Tajwanie – były to pierwsze takie prace polskiej firmy z wykorzystaniem tłoków inteligentnych obejmujące magistrale należące do CPC Corporation Taiwan. Wcześniej spółka z Grupy PERN przeprowadzała badania rurociągów m.in. na terenie Czech, Niemiec, Rumunii, a także w Ekwadorze, w trudno dostępnym regionie Andów dla tamtejszej kompanii EP Petroecuador.

W 2019 r. Naftoserwis został członkiem Pigging Products and Services Association (PPSA), międzynarodowej organizacji branżowej, zajmującej się diagnostyką rurociągów, która powstała w 1990 r. i zrzesza ponad 120 członków z ponad 20 krajów. PPSA organizuje m.in. konferencje, seminaria i szkolenia, dostarczając aktualne informacje na temat najnowszych technologii i usług dla operatorów rurociągów i podmiotów powiązanych z tą branżą.

źródło PAP/ fot. PERN

Zobacz podobne

Rośnie rola Bałtyku i polskiej Marynarki Wojennej

BS

Kolejna 208 dostawa LNG do Terminala w Świnoujściu

BS

 Przetarcie przed manewrami

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie