Polski Portal Morski
Aktualności

USA/ Marynarka Wojenna przechwyciła statek rybacki przemycający broń dla jemeńskich rebeliantów

W ubiegły piątek Marynarka Wojenna USA przechwyciła w Zatoce Omańskiej, łączącej Morze Arabskie z Zatoką Perską statek przemycający karabiny szturmowe z Iranu do Jemenu, przeznaczone dla rebeliantów Huti – poinformowała we wtorek agencja AP powołując się na oświadczenie rzecznika V Floty USA.

Na przechwyconym statku przemycano 2116 karabinów szturmowych Ak-47 – przekazał rzecznik V Floty Timothy Hawkins.

„Załoga przechwyconego statku, który płynął na trasie wykorzystywanej wcześniej do przewozu nielegalnych ładunków dla rebeliantów Huti w Jemenie, składała się z sześciu obywateli Jemenu” – dodał rzecznik. Jak uzupełnił, karabiny szturmowe z Iranu przeznaczone były najprawdopodobniej dla wspieranych przez Iran jemeńskich rebeliantów Huti. Powiedział też, że załoga statku zostanie odesłana do kontrolowanej przez rząd jemeński części kraju.

Dostawy broń dla rebeliantów Huti są objęte embargiem ONZ od czasu wybuchu wojny domowej w Jemenie. Choć Iran zaprzecza, że uzbraja rebeliantów, to zdaniem zachodnich ekspertów przekazuje im drogą morską karabiny, granaty, rakiety i inne uzbrojenie – napisała agencja Associated Press. Misja Iranu przy ONZ nie odpowiedziała na prośbę agencji o komentarz.

Uchodzący za najbiedniejsze państwo w Azji Jemen jest pogrążony w wojnie domowej od 2014 roku, kiedy Huti zajęli stolicę kraju Sanę i znaczną część północy kraju. Rząd uciekł na południe, a następnie do Arabii Saudyjskiej. Koalicja pod wodzą Saudyjczyków, w skład której wchodziły Zjednoczone Emiraty Arabskie i która była wówczas wspierana przez USA, rozpoczęła kilka miesięcy później interwencję w Jemenie po stronie rządu.

W konflikcie, który jest często postrzegany jako wojna zastępcza między szyickim Iranem i sunnicką Arabią Saudyjską o dominację w regionie, zginęło ponad 150 tys. ludzi. W Jemenie trwa też największy na świecie kryzys humanitarny, miliony ludzi pozbawionych jest jedzenia i opieki medycznej.

W październiku 2022 r. wygasło sześciomiesięczne zawieszenie broni, choć podejmowane były wysiłki dyplomatyczne zmierzające do jego przedłużenia. Doprowadziło to do obaw, że walki mogą ponownie ulec eskalacji. Od czasu wygaśnięcia zawieszenia broni dochodzi do sporadycznych starć, a międzynarodowi negocjatorzy starają się znaleźć polityczne rozwiązanie konfliktu.

źródło PAP/ fot. Fot. U.S. Navy/Twitter

Zobacz podobne

Transatlantyki na znaczkach pocztowych

KM

GAZ-SYSTEM sfinansuje bezpłatny transport do plaży podczas długiego weekendu czerwcowego w Świnoujściu

AZ

Kolejne manewry na Bałtyku

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie