Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

Planetarium Morskiego Centrum Nauki zostało ukończone

Planetarium w Morskim Centrum Nauki jest już ukończone. To rozpięta na trzech kondygnacjach „lewitująca” kula, w której odbywać się będą pokazy związane m.in. z astronomią, fizyką, chemią i biologią.

Planetarium Morskiego Centrum Nauki ma jeden z najnowocześniejszych systemów, w skład którego wchodzi cyfrowy system projekcyjny „full dome” 3D o rozdzielczości 8 K złożony z pięciu projektorów, dziesięciu komputerów generatorów obrazu z oprogramowania SkyExplorer oraz wysokiej klasy systemu audio.

Oprogramowanie SkyExplorer umożliwia prezentację pokazów astronomicznych, filmów popularnonaukowych oraz grafik 3D tworzonych w czasie rzeczywistym. Umożliwia także dostęp do katalogów i baz online: ciał niebieskich, planet, supernowych, egzoplanet, pulsarów, asteroidów, komet, kwazarów, naturalnych i sztucznych satelitów oraz wielu innych obiektów.

Planowane są również pokazy z użyciem specjalnego programu symulacyjnego do projekcji gwiezdnych, co da możliwość przyjrzenia się z bliska obiektom znajdującym się w kosmosie.

„Dzięki zaawansowanej technologii istnieje możliwość oglądania konstelacji czy astronomicznych punktów orientacyjnych. Możliwy jest lot statkiem kosmicznym oraz obserwacja łazików i lądowników” – przekazał rzecznik prasowy Morskiego Centrum Nauki Jarosław Dobrzyński.

Pokazy będą dotyczyły również tematyki związanej z astronomią, fizyką, chemią i biologią. Planetarium dysponuje zamontowanym w fotelach systemem Voting Box, który umożliwia np. przeprowadzanie ankiet wśród widzów.

„Ciekawostką na skalę europejską jest to, że nasze planetarium jest sprzężone z takim +bankiem informacji+. Każdy film, który zostanie wyprodukowany na świecie dotyczący astronomii, wiedzy – jest w naszej dyspozycji, jest natychmiast do wykorzystania tu w Szczecinie” – wskazał Dobrzyński.

Kula planetarium ma średnicę 13 metrów i powierzchnię 531 m2. Grubość ścian wynosi 30 cm. Do jej wykonania potrzeba było 160 metrów sześciennych betonu, do produkcji którego zużyto 640 worków 25 kilogramowych cementu. Została ona zawieszona na szkieletowej konstrukcji budynku w taki sposób, by sprawiać wrażenie unoszącej się w powietrzu bez podparcia.

Planetarium pomieści 41 widzów. Otwarcie Morskiego Centrum Nauki zaplanowano na maj 2023 r.

Źródło/PAP fot.:Morskie Centrum Nauki

Zobacz podobne

Novatek wydłuża okres żeglugowy przez Północną Drogę Morską

JJ

Tunel w Świnoujściu. Pierwszy asfalt już położony.

BS

Polskie magazynu gazu są zapełnione

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie