Polski Portal Morski
Aktualności Historia

Uroczystości upamiętniające 30. rocznicę katastrofy promu Jan Heweliusz

W tym roku mija 30. rocznica katastrofy promu Jan Heweliusz. Była to największa katastrofa morska w powojennej historii polskiej marynarki handlowej. Statek płynął ze Świnoujścia do szwedzkiego Ystad. Z powodu szalejącego sztormu, zatonął. Zginęło 55 osób. W piątek, 13 stycznia 2023 r., odbędą się uroczystości upamiętniające tę tragedię na Bałtyku.

W Szczecinie uroczystości odbędą się uroczystym apelem '” Pamięci Ofiar katastrofy promu Jan Heweliusz” o godzinie 12.00 na Cmentarzu Centralnym, pod pomnikiem „Tym, którzy nie powrócili z morza”. Następnie o godz. 18 w kościele p.w. św. Jana Ewangelisty, odbędzie się msza święta w intencji ofiar katastrofy.

„Heweliusz” wypłynął w nocy z 13 na 14 stycznia 1993 ze Świnoujścia do szwedzkiego Ystad. Rejs rozpoczął się z opóźnieniem, bo wcześniej naprawiano furtę rufową, czyli klapę zamykającą wnętrze pokładu kolejowo-samochodowego. Na pokładzie znajdowały się 64 osoby: pasażerowie i członkowie załogi, 28 tirów i 10 wagonów kolejowych.

Rejs przebiegał normalnie do ok. godz. 3.30, kiedy na morzu zaczął się sztorm. Prom płynął wówczas wzdłuż wybrzeży Rugii. Ok. godz. 4.00, gdy „Jan Heweliusz” minął północno-zachodni cypel wyspy, huragan uderzył w jego burtę z siłą 12 stopni w skali Beauforta. Kapitan Andrzej Ułasiewicz próbował ratować jednostkę poprzez ustawienie jej dziobem w kierunku fal, jednak bezskutecznie. O 4.30 kapitan – wobec coraz większego przechyłu jednostki – nakazał jej opuszczenie.

Wysłano sygnał SOS. Rosnący przechył i ciężkie warunki pogodowe uniemożliwiły załodze spuszczenie szalup, mimo to prowadzono akcję ratunkową, w której uczestniczyły niemieckie, duńskie i szwedzkie śmigłowce, a także promy „Nieborów” i „Kopernik”, niemiecki holownik ratowniczy „Arkona” i polski statek „Huragan”. Na wodę spuszczono siedem tratw. Ok. godz. 11.00 prom zatonął. Kapitan, pierwszy oficer Roger Janicki i trzeci oficer Janusz Lewandowski do końca pozostali na mostku kapitańskim.

Zginęło 55 osób: 35 pasażerów (w tym dwoje dzieci) i 20 członków załogi. Odnaleziono 39 ciał. Uratowano dziewięciu członków załogi.

Prom kolejowo-samochodowy „Jan Heweliusz” został zbudowany w 1977 r. w stoczni Trosvik w Norwegii. Prom przed zatonięciem miał blisko 30 wypadków, a w 1986 r. na jego pokładzie wybuchł pożar. W czasie katastrofy armatorem jednostki była Euroafrica, spółka-córka Polskich Linii Oceanicznych. Zatonięcie „Heweliusza” było największą katastrofą w historii polskiej żeglugi, która wydarzyła się w czasie pokoju.

Wrak spoczywa na głębokości około 25 metrów.

źródło PAP/ Fot. PAP/J. Undro

Zobacz podobne

Bałtyk morzem wewnętrznym NATO

BS

Gdynia – wielki gospodarczy sukces II Rzeczpospolitej

AB

Kołobrzeski port odrabia straty sprzed pandemii

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie