Polski Portal Morski
Aktualności

Uruchomienie tunelu to rozwój nie tylko dla Świnoujścia, ale również dla całego regionu

Mieszkańcy Świnoujścia już za pół roku będą świętowali otwarcie tunelu. Dla samorządu to czas na ostatnie szlify przed połączeniem wysp. Na moment otwarcia czekają nie tylko wyspiarze. Mijają trzy lata od rozpoczęcia budowy tunelu w Świnoujściu. Zakończono już największe prace konstrukcyjne, zamontowano płytę jezdną wraz z izolacją, są wyjścia ewakuacyjne.

Nowe drogi i parkingi – to główne zadania na jakich skoncentrował się samorząd przed otwarciem tunelu – mówi Barbara Michalska, zastępca prezydenta Świnoujścia.

– Oprócz tego, że zawsze walczyliśmy o to, aby przystąpić do budowy tunelu, to równolegle weryfikowaliśmy układ komunikacyjny miasta. Te wszystkie działania związane są z przebudową dróg, odpowiednią organizacją ruchu, czy sygnalizacją na skrzyżowaniach. Jest to także związane z transportem zbiorowym – mówi Michalska.

Poseł Artur Szałabawka przyznaje, że starania o budowę tunelu były dobrą decyzją.

– Budowa tunelu wpłynie na rozwój Świnoujścia, regionu, ale też i całej Polski. Już niedługo nastąpi święto, otwarcie pierwszego, najgłębszego tunelu w kraju – mówi Szałabawka.

Stałe połączenie między wyspami Uznam i Wolin będzie gotowe w maju tego roku, a otwarte jeszcze przed wakacjami.

Aktualny postęp prac

W komorze startowej kontynuowane są prace przy konstrukcjach pomieszczeń technicznych, ewakuacyjnych, czy wykonywanie kap chodnikowych. W budynkach Biura Centrum Obsługi, a także Stacji Trafo TK1, TK3 trwają prace wykończeniowe, a dodatkowo instalacyjne prace wewnętrzne czy montaż urządzeń wyposażenia.

Przy wyjściach ewakuacyjnych doszczelniane są między innymi ściany. Montowana jest również instalacja infrastruktury, a obudowa tunelu TBM jest czyszczona i uszczelniana.

Montaż konstrukcji pod elewację na rampie oraz w tunelu, montaż podłóg podniesionych w budynku Stacji Trafo TK2 czy roboty wykończeniowe przy konstrukcjach wewnętrznych komory odbiorczej – to najważniejsze z prac, które toczą się aktualnie po stronie wyspy Wolin. Na drogach trwa budowa i przebudowa sieci i uzbrojenia terenu, a także prace porządkowe.

źródło Radio Szczecin/UM Świnoujście fot.UM Świnoujście

Zobacz podobne

 Zakończyły się 2 tygodniowe praktyki zimowe na ORP Wodnik. Podchorążowie powrócili do macierzystego Portu w Gdyni

PL

157. dostawa skroplonego gazu dla PGNiG 

KM

Przyszłość Polski zależy od Bałtyku

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie