Polski Portal Morski
Aktualności Stocznie

PGZ SW podsumowuje rok 2022

PGZ Stocznia Wojenna wraz z załogą, współpracownikami oraz partnerami z Programu Miecznik świętowała pierwsze sto lat swojej działalności.

Jak podaje stocznia : ” Świętowaliśmy, ale od pracy odrywaliśmy się tylko na krótko. W nowe stulecie swojej działalności wchodzimy z wieloma kontraktami i nową strategią działania, którą najlepiej streszcza jej slogan: Cała naprzód!

W 2022 roku bardzo wiele wysiłku włożyliśmy w projekt MIECZNIK: wraz z Biurem Zarządzania Programem Miecznik oraz partnerami stocznia stworzyła i zgodnie z harmonogramem dostarczyła projekt wstępny fregat. Wspólnie zorganizowano też Supplier’s Day dla polskich firm zainteresowanych uczestnictwem w tym programie jako dostawcy.

W ubiegłym roku rozpoczęto duży program inwestycyjny. Przygotowano plany hali kadłubowej, hali produkcyjnej oraz budynku socjalno-administracyjnego, rozbudowy i przebudowy nabrzeża, placów składowych i dróg wewnętrznych wraz z budową, przebudową i likwidacją infrastruktury technicznej towarzyszącej. Wybrano inwestora zastępczego – firmę, która poprowadzi budowę – oraz ogłoszono przetarg na wykonawcę robót, które powinny ruszyć już z końcem lutego. Wybrano dostawców wielu maszyn i urządzeń, które znacząco zwiększą możliwości produkcyjne. Pierwsze z nich (hala do piaskowania, najnowocześniejsza w Polsce przecinarka CNC 3D wraz z przystawką do plazmowego cięcia rur) już działają!

W roku 2022 ukończono wiele zleceń dla Marynarki Wojennej. Do służby po gruntownych modernizacjach powróciły na przykład ORP Kościuszko i ORP Arctowski. Podpisano kontrakty i rozpoczęto naprawy główne i dokowe trzech trałowców oraz modernizacje Orkanów. Szczególnym powodem do dumy był Ośrodek Elektroniki i Uzbrojenia, który dostarczył nowoczesne i bezpieczne systemy łączności wewnętrznej i zewnętrznej, systemy nawigacji oraz elementy uzbrojenia dla kilku jednostek, w tym dla niszczycieli min ORP Albatros (który został wyróżniony przez Ministra Obrony Narodowej oraz ORP Mewa (wejdzie do służby lada tydzień). Dzięki czemu jednostki te widzą, słyszą oraz mogą się bronić!

W ubiegłym roku Stocznia PGZ SW – po kilkunastu latach przerwy – dołączyła do programu szkolenia zawodowego. Na terenie Stoczni powstał 50-stanowiskowy warsztat, w którym będą przygotowywani do pracy kolejni stoczniowcy. Stocznia zacieśnia współpracę z uczelniami wyższymi: na Akademii Marynarki Wojennej powstała specjalność, którą stocznia będzie wspierać programem stypendialnym dla najlepszych studentów.

W 2023 r. Stocznia nie zamierza zwalniać tempa! Zapowiada się jeszcze więcej pracy z największymi w historii Stoczni inwestycjami. Stocznia fizycznie rozpocznie budowę fregat w ramach największego w historii Marynarki Wojennej RP projektu.Uruchomione zostanie Centrum Serwisowo – Logistycznego Jednostek Sojuszniczych NATO.

Stocznia swoją pracą zwiększa możliwości polskiej floty i przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa Rzeczpospolitej Polskiej.

źródło / fot. PGZ SW

Zobacz podobne

W niedzielę rozpoczeły się ćwiczenia państw NATO na Bałtyku – BALTOPS 2022

BS

GAZ-SYSTEM dofinansuje i zapewni dojazd do atrakcji turystycznych Świnoujścia

PL

Kolejny miesiąc na budowie tunelu w Świnoujściu

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie