Polski Portal Morski
Aktualności Porty

Przepisy chroniące spółki portowe przed obcym przejęciem zostały przyjęte

Sejm przyjął przepisy, które mają chronić spółki portowe przed obcym przejęciem.

Rozwiązania zakładają prawo pierwokupu udziałów w spółkach przeładunkowych dla Skarbu Państwa. Przeciwko była Platforma Obywatelska – mówił Arkadiusz Marchewka z PO.

Chcecie za wszelką cenę ingerować w majątek prywatnych firm, które przez lata budowały swoją niezależność. Chcecie go przejmować przez Skarb Państwa albo przez wskazaną przez was spółkę – mówił Marchewka.

Wszystkie kraje bronią swojej własności w portach – mówił wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

To jest chyba rzecz nie do pomyślenia, żeby polscy posłowie bronili wrogich przejęć, które są realizowane m.in. przez Gazprom. Panie pośle, wszyscy w Europie walczą z tym, żeby ich porty, ich majątek, został w ich rękach. Nawet Senat, który to poparł, zrozumiał to, tylko nie Platforma Obywatelska – mówił Gróbarczyk.

W Szczecinie np. niemiecki Rhenus chce przejąć spółkę Bulk Cargo Port Szczecin, którą kontrolują dwie osoby prywatne. To kluczowy rejon portu, gdzie przeładowuje się m.in. węgiel.

Źródło: Radio Szczecin Fot.: Bulk Cargo

Zobacz podobne

Szybciej i bezpieczniej nad morze- Nowy most w Wolinie prawie gotowy!

PL

PGNiG: sprzedaż małego LNG bije rekordy

AB

Na australijskie wody wpłynął chiński okręt szpiegowski

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie