Polski Portal Morski
Aktualności

Ukraina/ Minister rolnictwa: każdy dzień postoju naszych statków ze zbożem w Bosforze to koszt 20 tys. dolarów

Za każdy dzień wymuszonego postoju ukraińskich statków ze zbożem w tureckiej cieśninie Bosfor trzeba płacić co najmniej 20 tys. dolarów. Są to koszty, które ponoszą nasi rolnicy – oznajmił w poniedziałek minister polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy Mykoła Solski, cytowany przez portal Suspilne.

„Oznacza to dziesiątki dolarów za tonę towaru” – podkreślił Solski. Minister powiadomił, że czas oczekiwania na przepłynięcie przez cieśninę wynosi niekiedy nawet kilka tygodni, co przekłada się na znaczące koszty.

„Główny problem, który próbuje rozwiązać strona ukraińska, to kontrole w Bosforze w ramach JCC (Wspólnego Centrum Koordynacyjnego ustanowionego na mocy porozumień zbożowych zawartych pomiędzy ONZ, Ukrainą, Rosją i Turcją – PAP). Negocjacje nie są łatwe, a liczba statków wpływających do (cieśniny) – niewystarczająca. Uderza to w ukraińskich rolników i eksporterów, a także naszych klientów, ponieważ zboże staje się coraz droższe, a (jego ceny) nieprzewidywalne dla krajów, które z nami handlują” – dodał Solski.

22 lipca 2022 roku w Stambule przedstawiciele Ukrainy, Rosji, Turcji i ONZ podpisali umowy o odblokowaniu eksportu zbóż z ukraińskich portów przez Morze Czarne i cieśniny tureckie. Porozumienie zawarto na 120 dni, a następnie w listopadzie przedłużono o kolejne cztery miesiące. Blokada eksportu była skutkiem rosyjskiej inwazji na Ukrainę rozpoczętej 24 lutego ubiegłego roku. 

Źródło: PAP Fot.: Getty Images, 2023 Anadolu Agency

Zobacz podobne

NFZ: 2 mln zł na wodne karetki na Warmii i Mazurach

BS

 Bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej na polskiej części Morza Bałtyckiego

BS

Do 30 kwietnia PGE Paliwa sprowadzi 10 mln ton węgla

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie