Polski Portal Morski
Aktualności

Rosjanie nadal wywożą zboże z Ukrainy

Plądrowanie Ukrainy trwa. Masowiec „Matros Pożynicz” nadal wywozi do syryjskiego Tartusu zboże skradzione na Ukrainie. Poinformował o tym Yoruk Isik, szef Bosphorus Observer, stambulskiej firmy badającej ruch statków w cieśninach czarnomorskich, cytowany we wtorek przez agencję „Ukrinform”.

Bosforus Observer już wcześniej dostarczał dowody ujawniające złożone mechanizmy kradzieży ukraińskiego zboża.

Isik stwierdził, że jednostka „Matros Pożynicz” przepłynęła przez Bosfor z okupowanego Sewastopola do syryjskiego portu Tartus, wioząc 27 tysięcy ton zrabowanej pszenicy. Ekspert uznał to działanie za „zbrodnię wojenną” popełnioną przez przedsiębiorstwa państwowe.

Yoruk Isik, który w ubiegłym roku ukuł zwrot „pranie pszenicy”, określając tak złożony system rosyjskich kradzieży, transportu i zacierania śladów, uważa, że wyrafinowany przemyt trwa nadal. Wykorzystywane są w nim sfałszowane dokumenty okrętowe, statki wywożące pszenicę wyłączają transpondery, aby ukryć swój port wyjścia, a czasem przeładowują towar na morzu. Zdarza się, że zboże ukraińskie i rosyjskie jest mieszane, co ma uniemożliwić wykrycie jego pochodzenia. Tylko w pierwszej połowie 2022 roku Rosja ukradła około 500 tysięcy ton ukraińskiej pszenicy, o wartości sięgającej 100 milionów dolarów, by sprzedać ją z zyskiem.

Departament Stanu USA zwrócił uwagę na „Matrosa Pożynicza”, a także inne statki, jak „Matros Kokoszka” i „Michaił Nenaszew”, już w pierwszych miesiącach wojny, podejrzewając te statki o przewożenie zrabowanego zboża.

Źródło: PAP Fot.: OZAN KOSE/AFP/East News

Zobacz podobne

Komisja podała przyczyny wypadku jachtu Delphia 24, w którym zginęło trzech żeglarzy

BS

Kraje bałtyckie wstrzymały import rosyjskiego prądu

BS

Toruń. Archeolodzy znaleźli średniowieczną figurkę konika

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie