Polski Portal Morski
Aktualności Turystyka

Dojście do plaż w Wisełce i Świętoujściu jednak darmowe

Jest porozumienie w sprawie opłat za dojście do plaż w Wisełce i Świętoujściu na wyspie Wolin. Woliński Park Narodowy podjął decyzję o tym, że nie będzie pobierać za to pieniędzy.

Żeby skorzystać z kąpielisk w tych miejscowościach, trzeba przejść przez teren Parku – a to od października ub. roku wiąże się z opłatą za wstęp – 7 złotych za osobę dorosłą, połowę tej stawki płaci się za dziecko.

Część mieszkańców Wisełki i pobliskiego Kołczewa zaprotestowała, bo ich zdaniem odstrasza to turystów.

Udało się wypracować porozumienie, m.in. dzięki lokalnym samorządowcom i parlamentarzystom PiS. – Brak opłat to dobra decyzja – mówi burmistrz Wolina Ewa Grzybowska. – Większość ludzi w tych miejscowościach żyje przede wszystkim z turystyki. Nie jesteśmy, tak jak gminny ościenne, z ogromnym dostępem do morza. Stąd nasze spotkania z panią dyrektor, ale też ogromna przychylność pani minister Małgorzaty Golińskiej, a także prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pani Heleny Szymańskiej.

Wolin za utrzymanie porządku na plażach zapłaci 100 tys. złotych, drugie tyle dołoży park m.in. na sprzątanie dróg do kąpieliska – mówiła dyrektor Wolińskiego Parku Wioletta Nawrocka. – Dodatkowe koszty, grodzenie wydm, bo przy tej intensywności turystyki jest bardzo duża presja na siedliska w tamtych okolicach i ciężko wytłumaczyć turystom, że tam występują gatunki chronione i dlatego chcielibyśmy, żeby tam nie wchodzili.

Dochody Parku z tytułu opłat za wstęp do tej pory wyniosły 8 tys. złotych.

źródło Radio szczecin/ fot. Tadeusz Ibrom / Shutterstock

Zobacz podobne

Orlen: nowe złoże gazu na norweskim szelfie

AB

105. rocznica utworzenia Marynarki Wojennej

AB

Prezydent podpisał ustawę o dystrybucji węgla przez samorządy

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie