Polski Portal Morski
Aktualności

Ataki piractwa morskiego spadły do najniższego poziomu od trzech dekad

W 2022 roku na całym świecie zgłoszono łącznie 115 przypadków piractwa morskiego i napadu z bronią w ręku na statki. To najniższy odnotowany poziomem od 1994 roku. W roku poprzednim takich zdarzeń było 132.

Najnowszy raport Międzynarodowego Biura Morskiego (IMB), ujawnił, że piraci weszli w 2022 r. na pokład 107 statków, odnotowano też pięć prób ataków, jeden statek został ostrzelany, a dwa statki porwane.

MB zauważył, że nadal potrzebne są ciągłe wysiłki w celu zapewnienia dalszego bezpieczeństwa marynarzom, szczególnie w regionie Zatoki Gwinejskiej, który pozostaje niebezpieczny, o czym świadczą dwa incydenty w ostatnim kwartale 2022 r.

W połowie listopada statek typu ro-ro został zarekwirowany przez piratów, 28 mil morskich na południowy zachód od Turtle Islands w Sierra Leone. Cała załoga została wzięta jako zakładnicy, a piraci próbowali nawigować po płytkich wodach, w wyniku czego statek osiadł na mieliźnie. Załodze udało się schronić w cytadeli na statku, dopóki władze Sierra Leone nie weszły na pokład.

W raporcie podkreślono jednak, że aktywności piratów na wysoce ryzykownych wodach Zatoki Gwinejskiej znacznie spadła – z 35 incydentów w 2021 r. do 19 w 2022 r.

Dokument ostrzega przed rosnącym ryzykiem na wodach Azji Południowo-Wschodniej, ponieważ połowa incydentów w 2022 r. miała miejsce w tym regionie, szczególnie w Cieśninie Singapurskiej. 

źródło mat. prasowy / shutterstock

Zobacz podobne

Nowy dok dla Gryfii jeszcze w tym kwartale

PL

Międzynarodowe ćwiczenie pk. Breeze 2021 w Bułgarii

KM

Kolejny morski kosz na polskim wybrzeżu wyłowi śmieci z portu w Pucku

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie