Polski Portal Morski
Aktualności

 Porty Afryki Południowej otwarte dla rosyjskich okrętów wojennych

Niechęć Republiki Południowej Afryki do potępienia rosyjskiej inwazji na Ukrainę i decyzja o zezwoleniu objętym sankcjami rosyjskim okrętom na cumowanie w jej portach zwiększają napięcia w stosunkach RPA z USA, Wielką Brytanią i Unią Europejską – zauważyła agencja Bloomberg.

W przyszłym miesiącu RPA rozpocznie ćwiczenia morskie u swoich wschodnich wybrzeży z udziałem rosyjskich i chińskich okrętów wojennych, co może jeszcze bardziej nadwerężyć stosunki z niektórymi z jej największych partnerów handlowych.

Ćwiczenia „Mosi”, czyli dym, odbędą się w dniach 17-26 lutego. Niechęć RPA do potępienia rosyjskiej inwazji na Ukrainę i decyzja o zezwoleniu na dokowanie rosyjskich statków objętych sankcjami już zwiększyły napięcia z państwami, które wspierają Ukrainę.

Największa partia opozycyjna w kraju zakwestionowała sens tych ćwiczeń. „Sprawia to wrażenie, że nie jesteśmy neutralni, ale stronniczy. Może to zrazić do nas innych ważnych partnerów handlowych, np. z Zachodu” – powiedział Kobus Marais, minister obrony w gabinecie cieni partii Alians Demokratyczny. Według niego manewry „leżą w najlepszym interesie Rosji”, co jest powodem do „wstydu”.

Inwazja Rosji na Ukrainę ujawniła bliskie związki RPA z Rosją. Jednak to Stany Zjednoczone, Niemcy, Japonia i Wielka Brytania są najważniejszymi partnerami handlowymi Afryki Południowej, podczas gdy Rosji nie ma w pierwszej piętnastce na tej liście. 

źródło PAP/ fot.https://www.seaoo.com/

Zobacz podobne

W Porcie Szczecin-Świnoujście odbyło się spotkanie z Anne Jensen- koordynatorem korytarza TEN-T Bałtyk – Adriatyk.

JS

Delfiny wyczuwają pole elektryczne

KM

UTWORZENIE DYWIZJONU ŁODZI PODWODNYCH

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie