Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

„Nie ma szans na to, żeby ilość tych ścieków zrzucanych do Odry ograniczyć „

Rzeka Odra jest zasolona, złota alga nadal pojawia się w rzece, na szczęście jest jej niewiele, ale stwarza potencjalne zagrożenie – to wnioski z sesji naukowej w Instytucie Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego.

Odra jest zanieczyszczona – mówi profesor Robert Czerniawski z Instytutu Biologii.

– Tak się dzieje, że te ścieki płyną dalej. Chodzi głównie o zakłady przemysłowe, które je zrzucały i zrzucają dalej. Oczywiście są to ścieki legalne. Jak się okazuje, to co dla człowieka jest legalne, wcale nie jest dobre dla przyrody. Odra nam to pokazała, pokazuje i będzie pokazywać, że to jest dla niej złe. Aczkolwiek nie ma szans na to, żeby ilość tych ścieków zrzucanych do Odry ograniczyć – mówi Czerniawski.

Najwięcej zanieczyszczeń jest w górnym biegu Odry – mówi Justyna Kobos z Uniwersytetu Gdańskiego, która w ostatnich miesiącach badała występowanie złotej algi w Odrze.

– One są w niewielkich ilościach. Może się jednak zdarzyć, że w sprzyjających warunkach znowuż zaczną się namnażać. Na pewno cały czas bardzo dużo jest ich w Kanale Gliwickim – mówi Kobos.

W Stanach Zjednoczonych walka ze złota algą i zasoleniem rzek trwa od 60. lat.

źrodło Radio Szczecin/ fot. Shutterstock

Zobacz podobne

Krajowe magazyny gazu są wypełnione w 99 proc.

PL

Pożegnanie okrętu ORP Iskra

BS

Ministrowie obrony państw nordyckich i bałtyckich: Gotlandiakluczowa dla regionu

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie