Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

„Nie ma szans na to, żeby ilość tych ścieków zrzucanych do Odry ograniczyć „

Rzeka Odra jest zasolona, złota alga nadal pojawia się w rzece, na szczęście jest jej niewiele, ale stwarza potencjalne zagrożenie – to wnioski z sesji naukowej w Instytucie Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego.

Odra jest zanieczyszczona – mówi profesor Robert Czerniawski z Instytutu Biologii.

– Tak się dzieje, że te ścieki płyną dalej. Chodzi głównie o zakłady przemysłowe, które je zrzucały i zrzucają dalej. Oczywiście są to ścieki legalne. Jak się okazuje, to co dla człowieka jest legalne, wcale nie jest dobre dla przyrody. Odra nam to pokazała, pokazuje i będzie pokazywać, że to jest dla niej złe. Aczkolwiek nie ma szans na to, żeby ilość tych ścieków zrzucanych do Odry ograniczyć – mówi Czerniawski.

Najwięcej zanieczyszczeń jest w górnym biegu Odry – mówi Justyna Kobos z Uniwersytetu Gdańskiego, która w ostatnich miesiącach badała występowanie złotej algi w Odrze.

– One są w niewielkich ilościach. Może się jednak zdarzyć, że w sprzyjających warunkach znowuż zaczną się namnażać. Na pewno cały czas bardzo dużo jest ich w Kanale Gliwickim – mówi Kobos.

W Stanach Zjednoczonych walka ze złota algą i zasoleniem rzek trwa od 60. lat.

źrodło Radio Szczecin/ fot. Shutterstock

Zobacz podobne

Trwa najdłuższy przewiert w części lądowej gazociągu Baltic Pipe!

KM

Trwa budowa wielkiego nowoczesnego promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej

KM

IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne dla Wisły i Dolnej Odry

MZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie