Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

100 procentowe wykorzystanie gazoportu. Kolejny kontrakt na dostawy LNG z USA

Gazu w Polsce nie zabraknie – zapewnił w środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dodał, że jesteśmy w pełni zbilansowani z naszymi potrzebami, a magazyny gazu są wypełnione w 100 procentach.

Jak mówił podczas środowej konferencji szef PKN Orlen, podpisany w środę z amerykańską firmą Sempra Infrastructure kontrakt na dostawy 1 mln ton LNG z USA rocznie przez 20 lat od 2027 r. jest ważny, „by zabezpieczać dodatkowo nasz system i wzrost zużycia gazu w Polsce, ale i w regionie”.

Wskazał, że mamy też zabezpieczoną logistykę. „To jest 8 gazowców, które będą dostarczać ten gaz do Polski. Już dwa gazowce zostały odebrane, pozostałe gazowce będą odebrane do 2025 r.” – wskazał.

Jak zaznaczył, „to nie jest tylko kontakt, ale cała logistyka”. „Bez logistyki, która powstała wcześniej, która powstaje, nie bylibyśmy bezpieczni” – dodał.

Obajtek zapewnił jednocześnie Polaków, że gazu nie zabraknie. „Jesteśmy w pełni zbilansowani z naszymi potrzebami” – dodał. Jak wskazał, w 100 proc. mamy wypełnione magazyny gazu (3 mld 200 mln m sześc.). Wydobycie krajowe to 3 mld 700 m sześc. gazu – mówił.

„80 proc. zarezerwowanych mocy – Baltic Pipe to jest 6 mld 500 mln metrów sześć. gazu, w tym niedawno podpisany kontrakt z firmą Equinor wynegocjowany na 2,5 mld m. sześc. gazu” – przypomniał. Dodał, że na szelfie norweskim wydobywamy dziś ok. 3 mld m sześc. gazu.

„Tam dokonujemy procesów inwestycyjnych i będziemy dokonywać coraz większych procesów inwestycyjnych. W ciągu paru lat zwiększymy wydobycie do 4 mld m sześc. gazu” – zapowiedział.

Jak zapewnił Obajtek, „to zabezpiecza nasze bezpieczeństwo”. Zaznaczył, że również „mamy w 100 proc. wykorzystanie Gazoportu – to jest ok. 6 mld m sześc.”. 

źódło PAP/ fot. Gaz- System

Zobacz podobne

Pszczoły miodne zamieszkały w Porcie Gdańsk – cztery ule stanęły na dachu Terminala Promowego Westerplatte

KM

Stop powodzi! Wody Polskie zakończyły inwestycje Projektu Żuławskiego za 130 mln zł

KM

Wody Polskie tworzą kompleksowy system ochrony przeciwpowodziowej Oświęcimia i jego okolic

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie