Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo Porty

Rośnie wartość i rentowność polskich portów

Modernizacja i pogłębienie torów wodnych wzmocniły znaczenie polskich portów – mówił wiceminister Marek Gróbarczyk, w audycji „Radio Szczecin na Wieczór”.

W trzech największych portach: Gdańsku, Gdyni i Szczecinie-Świnoujściu przeładowano 133 milionów towarów, to wzrost o 18 procent w stosunku do 2021 roku.

– Zeszły rok pokazał, jak ważne są polskie porty – zaznacza Gróbarczyk: – To sytuacja, z którą mieliśmy do czynienia w zeszłym roku, wynikała ze zmiany układu geopolitycznego. Przede wszystkim zmiany potoków ładunkowych, które to w większości przypadków wjeżdżały do Polski poprzez porty.

– Pogłębienie toru wodnego Szczecin-Świnoujście zwiększa przeładunki w stolicy województwa zachodniopomorskiego – dodaje Gróbarczyk: – Uruchomiony został Szczecin w zupełnie innym wymiarze, oczywiście cały czas trwa modernizacja nabrzeży, aby można było przyjmować te jednostki.

W ubiegłym roku do gazoportu w Świnoujściu zawinęło 58 gazowców. Jeśli chodzi o inne towary – to przeważały surowce: węgiel, paliwa i rudy żelaza.

Źródło/ Radio Szczecin/ Fot. pixabay.com

Zobacz podobne

”Modernizacja toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 m” – informacja na temat aktualnych wydarzeń w ramach realizacji projektu

KM

MKiŚ: poza Odrą, nie potwierdzono obecności złotej algi w polskich rzekach

JK

W świnoujskim terminalu gazu coraz więcej. Kolejna dostawa za nami

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie