Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Inwestycje Urzędu Morskiego w Szczecinie na 2023 r.

W tym roku Urząd Morski w Szczecinie zakończy dwa duże projekty realizowane od 2021 r. Co jeszcze planowane jest na rok 2023?

Pierwszym projektem jest „Poprawa infrastruktury w małych portach Mrzeżyno, Niechorze, Lubin, Trzebież” . Jest to inwestycja z Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”. Jego elementami są: przebudowa falochronów wraz z umocnieniem brzegowym wschodnim w Mrzeżynie, przebudowa dwóch postojowych nabrzeży rybackich i prace czerpalne w Trzebieży, przebudowa dwóch nabrzeży rybackich w Lubinie, rozbudowa pomostu rybackiego nr 1 w Niechorzu. Roboty budowlane rozpoczęły się w 2021 roku, a ich zakończenie jest planowane na II kwartał tego roku. Łączny koszt całego projektu to ok. 45,5 mln złotych.

Druga inwestycja to „Przebudowa wraz z rozbudową systemu umocnień brzegowych w Mielnie” jest realizowana z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”. Jej elementami są: nowa opaska brzegowa, modernizacja istniejącej opaski z gwiazdobloków, nowy system ostróg brzegowych i sztuczne zasilanie brzegu w Mielnie, a także dwie nowe opaski brzegowe w Kołobrzegu i w Pleśnej. Roboty budowlane rozpoczęły się w 2021 roku i potrwają do końca lutego tego roku. Koszt całego projektu to 54 mln zł.

W ramach funkcjonującego już od kilku lat programu wieloletniego „Utrzymanie morskich dróg wodnych w rejonie ujścia Odry w latach 2019-2028” w grudniu ubiegłego roku został ogłoszony przetarg na wykonywanie przez najbliższe trzy lata robót czerpalnych na torze wodnym Świnoujście – Szczecin i torach podejściowych do Świnoujścia. Szacowana kwota, przeznaczona na ten cel, to ok. 55 mln złotych. Dzięki środkom z programu, oprócz prac pogłębiarskich na głównych szlakach wodnych, wykonamy w tym roku także m.in. prace konserwacyjne na polach refulacyjnych, prace remontowe oznakowania nawigacyjnego i naszych budowli hydrotechnicznych. Kwota, przeznaczona w programie na realizację zadań w roku 2023, to ok. 28 mln złotych.

Z kolei zadania, które w 2023 roku UM w Szczecinie będzue realizować z wieloletniego „Programu Ochrony Brzegów Morskich” to m.in.: przebudowa grupy dziesięciu ostróg brzegowych w Kołobrzegu, sztuczne zasilanie ok. 600-metrowego odcinka brzegu w Pogorzelicy, sztuczne zasilanie ok. 600-metrowego odcinka brzegu w Jarosławcu oraz coroczne skanowanie laserowe morskiej strefy brzegowej w granicach administracyjnych UMS, łącznie na długości ok. 444 km. W tym roku środki finansowe z programu to ponad 17 mln złotych.

Dzięki środkom pozyskanym z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, wspierającym eko-inwestycje, zrealizowane zostaną w tym roku dwa zadania: przyłączenie oznakowania nawigacyjnego w portach Trzebież i Stepnica do systemu SBMS (Smart Buoy Management System) oraz wymianę elementów zasilania na pławach Mobilis LB1800.

Pierwsze z nich to doposażenie 10 znaków nawigacyjnych w specjalne przekaźniki, pozwalające na sterowanie i przekazywanie informacji o ich stanie do funkcjonującego sytemu monitorowania oznakowania nawigacyjnego, a także postawienie na wyspie Chełminek dodatkowej stacji bazowej, uzupełniającej istniejący już łańcuch stacji.

Drugie zadanie to zakup nowych akumulatorów i paneli fotowoltaicznych dla 9 pław, znajdujących się na torze wodnym Świnoujście-Szczecin. Szczeciński WFOŚiGW przekazał nam na realizację tych zadań łącznie 570 tys. złotych.

źródło / fot. UM w Śzczecinie

Zobacz podobne

Na rynkach ropy spadki cen po dobrym początku tygodnia

BS

Minister Gróbarczyk o terminalu kontenerowym Świnoujście – Szczecin

AB

USA/ Joe Biden: rosyjskie statki nie będą miały wstępu do amerykańskich portów

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie