Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Inwestycje Urzędu Morskiego w Szczecinie na 2023 r.

W tym roku Urząd Morski w Szczecinie zakończy dwa duże projekty realizowane od 2021 r. Co jeszcze planowane jest na rok 2023?

Pierwszym projektem jest „Poprawa infrastruktury w małych portach Mrzeżyno, Niechorze, Lubin, Trzebież” . Jest to inwestycja z Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”. Jego elementami są: przebudowa falochronów wraz z umocnieniem brzegowym wschodnim w Mrzeżynie, przebudowa dwóch postojowych nabrzeży rybackich i prace czerpalne w Trzebieży, przebudowa dwóch nabrzeży rybackich w Lubinie, rozbudowa pomostu rybackiego nr 1 w Niechorzu. Roboty budowlane rozpoczęły się w 2021 roku, a ich zakończenie jest planowane na II kwartał tego roku. Łączny koszt całego projektu to ok. 45,5 mln złotych.

Druga inwestycja to „Przebudowa wraz z rozbudową systemu umocnień brzegowych w Mielnie” jest realizowana z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”. Jej elementami są: nowa opaska brzegowa, modernizacja istniejącej opaski z gwiazdobloków, nowy system ostróg brzegowych i sztuczne zasilanie brzegu w Mielnie, a także dwie nowe opaski brzegowe w Kołobrzegu i w Pleśnej. Roboty budowlane rozpoczęły się w 2021 roku i potrwają do końca lutego tego roku. Koszt całego projektu to 54 mln zł.

W ramach funkcjonującego już od kilku lat programu wieloletniego „Utrzymanie morskich dróg wodnych w rejonie ujścia Odry w latach 2019-2028” w grudniu ubiegłego roku został ogłoszony przetarg na wykonywanie przez najbliższe trzy lata robót czerpalnych na torze wodnym Świnoujście – Szczecin i torach podejściowych do Świnoujścia. Szacowana kwota, przeznaczona na ten cel, to ok. 55 mln złotych. Dzięki środkom z programu, oprócz prac pogłębiarskich na głównych szlakach wodnych, wykonamy w tym roku także m.in. prace konserwacyjne na polach refulacyjnych, prace remontowe oznakowania nawigacyjnego i naszych budowli hydrotechnicznych. Kwota, przeznaczona w programie na realizację zadań w roku 2023, to ok. 28 mln złotych.

Z kolei zadania, które w 2023 roku UM w Szczecinie będzue realizować z wieloletniego „Programu Ochrony Brzegów Morskich” to m.in.: przebudowa grupy dziesięciu ostróg brzegowych w Kołobrzegu, sztuczne zasilanie ok. 600-metrowego odcinka brzegu w Pogorzelicy, sztuczne zasilanie ok. 600-metrowego odcinka brzegu w Jarosławcu oraz coroczne skanowanie laserowe morskiej strefy brzegowej w granicach administracyjnych UMS, łącznie na długości ok. 444 km. W tym roku środki finansowe z programu to ponad 17 mln złotych.

Dzięki środkom pozyskanym z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, wspierającym eko-inwestycje, zrealizowane zostaną w tym roku dwa zadania: przyłączenie oznakowania nawigacyjnego w portach Trzebież i Stepnica do systemu SBMS (Smart Buoy Management System) oraz wymianę elementów zasilania na pławach Mobilis LB1800.

Pierwsze z nich to doposażenie 10 znaków nawigacyjnych w specjalne przekaźniki, pozwalające na sterowanie i przekazywanie informacji o ich stanie do funkcjonującego sytemu monitorowania oznakowania nawigacyjnego, a także postawienie na wyspie Chełminek dodatkowej stacji bazowej, uzupełniającej istniejący już łańcuch stacji.

Drugie zadanie to zakup nowych akumulatorów i paneli fotowoltaicznych dla 9 pław, znajdujących się na torze wodnym Świnoujście-Szczecin. Szczeciński WFOŚiGW przekazał nam na realizację tych zadań łącznie 570 tys. złotych.

źródło / fot. UM w Śzczecinie

Zobacz podobne

Polska Marynarka Wojenna podczas II wojny światowej. Dyskusja online

AB

Załoga ORP Czujny ratuje szwedzkich marynarzy

BS

Babcock wprowadza Arrowyard do swojej globalnej oferty budowy i wsparcia okrętów

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie